Άλλες Διανομές: εμπειρίες και εντυπώσεις

Greek Forum

Άλλες Διανομές: εμπειρίες και εντυπώσεις

Postby twin on Thu Sep 25, 2008 8:56 am

Σε αυτή την ενότητα θα παρουσιάζουμε κάποια διανομή Linux της αρεσκείας μας,
κατά προτίμηση διαφορετική του Mint.

Κάνω την αρχή λοιπόν παρουσιάζοντας τo Arch Linux.

Για πρώτη φορά το δοκίμασα πριν 3 μήνες, και μπορώ να πω ότι με έχει κερδίσει.

Κάποια από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της διανομής είναι:

Image

1)ο Pacman
είναι ο package manager (ο διαχειριστής πακέτων) αντίστοιχος του apt (aptitude,apt-get,synaptic) που χρησιμοποιεί το Linux Mint.

πέρα από το πετυχημένο και αστείο του όνομα, το πρόγραμμα αυτό είναι ιδιαίτερα ισχυρό και αποτελεσματικό στη διαχείριση και εγκατάσταση πακέτων/προγραμμάτων.

2)H ρύθμιση και παραμετροποίηση του συστήματος γίνεται σχεδόν εξολοκλήρου από το χρήστη. Το cd εγκατάστασης παρέχει τα πολύ βασικά εργαλεία. Από κει και πέρα, ο χρήστης με τη βοήθεια του pacman, και μερικών αρχείων ρυθμίσεων (όπως το rc.conf), με την προΰποθεση ότι έχει σχετικά γρήγορη σύνδεση στο ιντερνετ, εγκαθιστά και ρυθμίζει ότι θέλει για το σύστημα του.

3)Το arch linux είναι rolling-release διανομή, δηλαδή από τη στιγμή που το εγκαταστήσει κανείς, μπορεί να το κάνει update καθημερινά (με μια απλή εντολή), και να έχει στον υπολογιστή του ότι πιο καινούριο κυκλοφορεί από λογισμικό.

Υπάρχουν πολλοί καλοί οδηγοί εγκατάστασης και ρύθμισης του Arch Linux, τόσο στο επίσημο documentation της διανομής στα αγγλικά που προτείνεται, όσο και σε ελληνικά δημοφιλή forums όπως το insomnia.gr, το adsl.gr, το hellug.gr και αλλού.

H διανομή όπως υποστηρίζουν οι οπαδοί της, είναι απλή χωρίς να είναι απλοϊκή. Πράγματι, αρκεί ο χρήστης να αλλάξει μερικά αρχεία κειμένου για να πετύχει αυτό που θέλει. Προσοχή: απλή δε σημαίνει και εύκολη. Θέλει διάβασμα και κάποια εξοικείωση με το τερματικό.

Εγκατέστησα τα Arch έχοντας το επίσημο documentation ανα χείρας. Συνάντησα κάποιες μικροδυσκολίες στην αρχή, αλλά με λίγο ψάξιμο στο internet, όλα πήγαν καλά. Η όλη υπόθεση πήρε μερικές ώρες, μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει πάνω κάτω.

Άξιζε και με το παραπάνω την προσπάθεια. To σύστημα φαίνεται πολύ σταθερό και πολύ γρήγορο,(6 ετών υπολογιστής και bootάρει σε 40-45 δευτερόλεπτα), και φυσικά ανάλογα με το πόσο συχνά το κάνω update, έχει τον τελευταίο πυρήνα linux, την πιο πρόσφατη έκδοση του firefox 3 κλπ. Για να γίνει update όλο το σύστημα αρκεί η εντολή: pacman -Syu στο τερματικό.

Image

(Desktop environment: Xfce 4.4.2)

Στο Arch σε αντίθεση με το Mint, σχεδόν όλα πρέπει να τα ρυθμίσει ο χρήστης, τον ήχο, τον X-server, το Desktop Environment κλπ. Αυτό φαίνεται κάπως δύσκολο και ίσως κουραστικό( αν και υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για όλα), όμως στο τέλος, όταν όλα δουλέψουν καλά, η ικανοποίηση που αισθάνεται κανείς είναι μεγάλη.
twin
Level 3
Level 3

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: Άλλες Διανομές: εμπειρίες και εντυπώσεις

Postby ippokratis on Thu Sep 25, 2008 4:02 pm

twin wrote:Στο Arch σε αντίθεση με το Mint, σχεδόν όλα πρέπει να τα ρυθμίσει ο χρήστης, τον ήχο, τον X-server, το Desktop Environment κλπ. Αυτό φαίνεται κάπως δύσκολο και ίσως κουραστικό( αν και υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για όλα), όμως στο τέλος, όταν όλα δουλέψουν καλά, η ικανοποίηση που αισθάνεται κανείς είναι μεγάλη.

Το ίδιο συμβαίνει και με το Gentoo που έχω εγώ. Ξεκίνησα χωρίς γραφικό περιβάλλον μετά την εγκατάσταση, το οποίο περάστηκε στη συνέχεια, έκανα τις ρυθμίσεις για το internet μόνος μου, το ίδιο και με τον ήχο, γενικά είναι ένα πολύ δύσκολο λειτουργικό το οποίο σε πετάει στα βαθειά. Έχει δικό του package manager, το portage, το οποίο είναι πολύ πρακτικό (το ίδιο χρησιμοποιούσε αποκλειστικά και το Sabayon, πριν προσθέσει και δεύτερον διαχειριστή πακέτων, τον Spitz). Θέλει ψάξιμο όμως, καθώς υπάρχει η περίπτωση να σου βγάλει masked πακέτα τα οποία θα χρειαστεί να τα ξεμασκάρεις για να μπορέσεις να τα περάσεις. Γενικά έχει ιδιοτροπίες, αλλά το θεωρώ πολύ γρήγορο και ασφαλές.

Να και το Desktop μου:
Image
Image
ippokratis
Level 1
Level 1

Postby npap on Thu Sep 25, 2008 5:09 pm

Γειασου Twin,
Χαιρομε για την αποψη σου οσον αφορα το ενδιαφερον για το Linux γενικα, χωρις διακρειση ως προς την διανομη.
Νομιζω οτι ενα ανοιχτο μιαλο διακρινεται απο περιεργια και ο πειραματισμος με διαφορα συστηματα OS ειναι μεσα στο πνευμα του Linux.
Συμφωνω για το Thread που θα ασχολουμαστε, οσοι εχουν ενδιαφερον, με τις διαφορες διανομες που δοκιμαζουν ολλοι οι φιλοι μας ασχετως αν δεν ειναι οπαδοι του Mint.
Αλωστε αυτο ειναι το βασικο πνευμα του Linux: Ελευθερια αποψεων (From Freedom Came Elegance).

Ως προς τη διανομη του Debian που εχω εγκαταστησει στο παληο μου PC (833 MHz, 3X128 MB Ram) και σκηρο 4GB Τest disk, εχω εκαταστησει την επιλογη Desktop Environment (Gnome) που περιλαμβανει ολοκληρο το συστημα με 833 πακετα εκτως απο τον πυρινα.
Παρ'όλλα αυτα, βλεπω οτι δεν εχω προβληματα.

Οπως αναφερω και αλου, το κυριως μελημα μας πρεπει να ειναι η Ελληνικη παρουσια στο διεθνες περιβαλον του Linux. Ας το παρομε και λιγο πατριωτικα.

Συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθοι μου.
Παρακατω ειναι το site οπου ο φιλος μας πηρατης κανει upload.

http://hosted.filefront.com/maybeway36

Το Debian Desktop μου
Attachments
Screenshot.png
Screenshot.png (180.85 KiB) Viewed 2055 times
Image

Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle.
Plato
npap
Level 6
Level 6

Postby npap on Fri Sep 26, 2008 7:14 am

Να και το Xubuntu 8.04. Eλαφρη και γρηγορο. Πολυ καλο για παλιους υπολογιστες.

Npap
Attachments
Screenshot.png
Screenshot.png (195.85 KiB) Viewed 2026 times
Image

Plato
npap
Level 6
Level 6

Postby ippokratis on Tue Oct 07, 2008 7:24 am

Αφού δεν έχουμε άλλες συμμετοχές, ας βάλω άλλη μία διανομή μου:
Sabayon 3.5., ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα, πανέμορφο, με πολλές προεγκατεστημένες εφαρμογές, όχι ιδιαίτερα εύκολο καθότι Gentoo-based, αλλά σαφώς ευκολότερο από την "μητέρα"-διανομή (κυρίως στην εγκατάσταση).
Να και ένα screenshot:

ImageImage
Image
ippokratis
Level 1
Level 1

Postby mechpanos on Wed Oct 29, 2008 6:14 pm

Ως προς τη διανομη του Debian που εχω εγκαταστησει στο παληο μου PC (833 MHz, 3X128 MB Ram) και σκηρο 4GB Τest disk, εχω εκαταστησει την επιλογη Desktop Environment (Gnome) που περιλαμβανει ολοκληρο το συστημα με 833 πακετα εκτως απο τον πυρινα.
Παρ'όλλα αυτα, βλεπω οτι δεν εχω προβληματα.

Εγώ έβαλα το Mint "Elyssa" XFCE σε PIII 866 με 256 RAM και 40 GB σκληρό, και είναι απελπιστικά αργό. Φορτώνει πολύ τον επεξεργαστή, με μόνο το "Task Manager" ανοιχτό για να δω τα Resources και η χρήση CPU φτάνει σε επίπεδα 90%, ενώ της μνήμης αρκετά χαμηλά.
Δεν έχω περάσει τους drivers της Nvidia αλλά δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Ίσως στον πυρήνα; Και ιδού το ερώτημα, τι διανομή πρέπει να βάλω;
mechpanos

Postby twin on Wed Oct 29, 2008 6:35 pm

Γειά σου φίλε.

Να έχεις υπόψην ότι, συνήθως, για να επιτύχουμε καλύτερη ταχύτητα, πρέπει να θυσιάσουμε κάτι άλλο(αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό βέβαια).

Μια διανομή που σίγουρα θα τρέχει ικανοποιητικά έως εξαιρετικά καλά στον υπολογιστή σου είναι το Puppy Linux.
Υπάρχει εξελληνισμένη (πολύ ωραία) έκδοση του, από την Ελληνική ομάδα "the Hamsters" ΕΔΩ.

Σου προτείνω ανεπιφύλαχτα να το δοκιμάσεις. Είναι μια από τις αγαπημένες μου διανομές, το κουβαλάω μαζί μου όπου πάω. :lol:
twin
Level 3
Level 3

Postby npap on Wed Nov 26, 2008 7:44 am

GEUBUNTU

Μιά ενδιαφέρουσα διaνομή του GeuBuntu 8.04 που βασίζεται στο αντίστοιχο Ubuntu. Ωραίο και εύχρηστο,
πολύ προσαρμόσιμο (configurable), και ιδανικό για τους λάτρεις της τέχνης ως πρός τα γραφικά (Eye candy).
Αλλά δεν λείπουν και μερικά bugs τα οποία είναι δικαιολογιμένα λόγω του (ακόμη) υπό ανάπτηξη Enlightenment E17 Desktop.
Image
Image

Plato
npap
Level 6
Level 6

Linux Mint is funded by ads and donations.

Return to Ελληνικά (Greek)