Μερικα Ερωτηματα ..

Greek Forum
See also www.linuxmint.gr

Moderator: marlene

Μερικα Ερωτηματα ..

Postby skrip on Sat Jan 24, 2009 5:32 am

1ον) Απο που αλλαζω την αναλυση της οθονης...1024x768 μονο ?ειναι πολυ μεγαλα παραπανω δεν μπορω να την παω ???(πριν βαλω τα Drivers ητανε μια χαρα η αναλυση . [Solved] Την αλλαξα απο το Nvidia X Server Settings ->X Server Display Configuration :P

2ον) Στο compiz settings... δεν μπορω να αλλαξω τον αριθμο των επιφανειων εργασιας.Με αποτελεσμα νομιζο πως ειναι η αιτεια να μην μπορω να κανο rotate to Desktop Cube.Αν και με scroll κανει rotate ενω με alt+shift δεν κανει.. :(

3ον) Που μπορω να πειρξω το boot menu,επειδη πριν βαλω linux ειχα μεσα εγκαταστημενα τα vista και τωρα δεν μου τα βγαζει σαν επιλογη ... μου ανοιγει μονο το boot menu των linux και εχει να επιλεξω να bootaro αναμεσα σε linux safe mode και κατι αλλα..

4ον)Γιατι δεν παιζει ηχος 5.1 ?? πως μπορω να το φτιαξω?? υπαρχουνε τιποτα ρυθμησεις στα linux ?? η πρεπει να βαλω τιποτα drivers ??
Υπαρχει καποια λυση μιπως ξερεισ κανεις ?
skrip
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: Μερικα Ερωτηματα ..

Postby twin on Sat Jan 24, 2009 4:45 pm

skrip wrote:2ον) Στο compiz settings... δεν μπορω να αλλαξω τον αριθμο των επιφανειων εργασιας.Με αποτελεσμα νομιζο πως ειναι η αιτεια να μην μπορω να κανο rotate to Desktop Cube.Αν και με scroll κανει rotate ενω με alt+shift δεν κανει.. :(

νομίζω Rotate το Desktop cube γίνεται πατώντας ctrl-alt και το αριστερό κουμπί του ποντικιού. Στο control panel θα βρεις την αντίστοιχη ενότητα για τη ρύθμιση των desktop εφέ.

skrip wrote:3ον) Που μπορω να πειρξω το boot menu,επειδη πριν βαλω linux ειχα μεσα εγκαταστημενα τα vista και τωρα δεν μου τα βγαζει σαν επιλογη ... μου ανοιγει μονο το boot menu των linux και εχει να επιλεξω να bootaro αναμεσα σε linux safe mode και κατι αλλα..

δύσκολο να απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω αν κατά την εγκατάσταση διέγραψες άθελα σου τα Vista.
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μια επιλογή στο boot menu. Δες αν είναι κάποιο από τα άλλα.(προφανώς όχι το linux safe mode)

το boot menu μπορείς να το πειράξεις ανοίγοντας το αντίστοιχο αρχείο μέσω τερματικού, με δικαιώματα root(απαιτείται ο κωδικός)
εντολή στο τερματικό:

Code: Select all
sudo gedit /boot/grub/menu.lst

για windows, θα πρέπει να υπάρχει μια παράγραφος στο τέλος του αρχείου σαν κι αυτήν:
Code: Select all
# (1) Windows
title Windows
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

skrip wrote:4ον)Γιατι δεν παιζει ηχος 5.1 ?? πως μπορω να το φτιαξω?? υπαρχουνε τιποτα ρυθμησεις στα linux ?? η πρεπει να βαλω τιποτα drivers ??
Υπαρχει καποια λυση μιπως ξερεισ κανεις ?

δεν το έχω ψάξει. Ρυθμίσεις ήχου και ρυθμίσεις pulse audio υπάρχουν, οπότε λογικά εκεί θα βρεις κάτι.
twin
Level 3
Level 3

Re: Μερικα Ερωτηματα ..

Postby skrip on Sun Jan 25, 2009 5:28 am

Ευχαριστω για την απαντηση. :D

δεν το έχω ψάξει. Ρυθμίσεις ήχου και ρυθμίσεις pulse audio υπάρχουν, οπότε λογικά εκεί θα βρεις κάτι.

Το θεμα ειναι οτι εψαξα εκει και δεν βρηκα τιποτα ... δεν καταλαβενο και τα πολλα που λει :roll:
Αν μπορει να βοηθησει κανεις περρισοτερο σε αυτο το θεμα...
Ευχαρηστω εκ τον προτερον.
skrip
Level 1
Level 1

Return to Greek