Πρόβλημα με την κάμερα

Greek Forum
See also www.linuxmint.gr

Moderator: marlene

Πρόβλημα με την κάμερα

Postby minios67 on Sat Jun 20, 2009 2:01 pm

Γεια σας φίλοι μου.
Έχω acer aspire 2420 laptop και έχει κάμερα orbicam logitech, την οποία την βλέπει σαν συσκευή usb.
Είμαι καινούργιος στο mint αλλά έγινα λινουξάς πρίν 2 χρόνια με ubuntu, οπότε είμαι καινούργιος αλλά όχι άσχετος.
Η κάμερα λειτουργούσε κανονικά μέχρι πρότινος. Σε χθεσινή προσπάθεια να επικοινωνήσω με το skype διαπίστωσα ότι κάτι είχε αλλάξει, ο συνομιλητής μου μπορούσε να με δει αλλά εγώ έβλεπα ένα άσπρο πλαίσιο, δεν έβλεπα ούτε αυτόν, ούτε εμένα. Το ενδεικτικό λαμπάκι ανάβει, αυτό σημαίνει ότι η κάμερα συνεχίζει να δουλεύει αλλά ο υπολογιστής δεν την διαχειρίζεται σωστά. Στο cheese δεν με βλέπω αλλά κάνει ατέρμονα το περιστροφικό animation της αναμονής. Ξεκίνησα με ubuntu 8.04 και δεν είχα κανένα πρόβλημα με περιφερειακά και συσκευές, σε όλες τις υπόλοιπες εκδόσεις υπήρχανε προβλήματα με την κάμερα, εκτός από το mint 7. Σε προηγούμενο πρόβλημα με την έκδοση 9.04 είχα ανεβάσει θέμα στο forum του hellug και εκεί φαίνονται αναλυτικά κάποια σχετικά στοιχεία http://forum.hellug.gr/index.php?action ... pic=4057.0.
Τι μπορεί να άλλαξε ξαφνικά?
Απ' ότι μπορώ να θυμάμαι η τελευταία κίνησή μου ήταν να προσθέσω τα αποθετήρια του medibuntu.
Last edited by minios67 on Sat Jun 20, 2009 3:08 pm, edited 1 time in total.
minios67
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: Πρόβλημα με την κάμερα

Postby twin on Sat Jun 20, 2009 2:21 pm

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.
Άν δε λύνεται με μια επανεκκίνηση(π.χ. να είχε κρασάρει κάτι)
ή δε θυμάσαι κάποια πρόσφατη αλλαγή που έγινε στο σύστημα σου και μπορεί εξηγεί το πρόβλημα(π.χ. update).

Στη θέση σου θα το γύριζα σε 8.04 μιας και δούλευε καλά. :)
twin
Level 3
Level 3

Return to Greek