κινέζικοι υπότιτλοι (SOLVED από μόνος μου :)

Greek Forum

Moderator: marlene

κινέζικοι υπότιτλοι (SOLVED από μόνος μου :)

Postby sajukk on Tue Feb 02, 2010 3:23 pm

Αυτό το θέμα που ανοίγω δεν είναι απορία. Την απορία την είχα εδώ και κάτι μήνες και τελικά κατάφερα να βρω μια λύση, που θέλω να τη μοιραστώ μαζί σας, γιατί είμαι σίγουρος ότι έχει τύχει σε πολλούς.

Μιλάω για τους υπότιτλους των ταινιών που κατεβάζουμε μερικοί, όταν θέλουμε να δούμε εκείνη την ταινία πχ από εκείνο το torrentάδικο ξέρετε τώρα :twisted:

Το πρόβλημα με τους υπότιτλους που κατεβάζει κανείς από το διαδίκτυο, είναι ότι οι περισσότεροι έρχονται σε μορφή .srt ή .sub ή κάποιο άλλο φορμά, αλλά είναι φτιαγμένοι για windows, με αποτέλεσμα στο linux να φαίνονται "κινέζικοι". Αυτό συμβαίνει γιατί η κωδικοποίησή τους γίνεται σε windows-1253, που (το λέει και το όνομα) είναι για windows, ενω το linux χρησιμοποιεί κυρίως unicode utf-8.

Ασχετα από τις λεπτομέρειες, ο τρόπος για να διορθωθούν τα κινέζικα είναι η εντολή recode. Κατεβάστε την με τον synaptic ή με sudo apt-get install recode και αφού εγκατασταθεί δώστε την εντολή στο τερματικό (γραμμή εντολών):

Code: Select all
recode windows-1253 <αρχείο υποτίτλου.srt>

recode είναι το όνομα της εντολής.
windows-1253 είναι η κωδικοποίηση που ήδη έχει ο υπότιτλος - αυτή που δεν μας κάνει δηλαδή γιατί φαίνεται κορεάτικη.
αρχείο υποτίτλου (χωρίς τα <>) είναι το όνομα του υπότιτλου που κατεβάσατε με ολόκληρη τη διαδρομή του (ένα drag and drop από το nautilus στο terminal βοηθάει).
η κωδικοποίηση σε utf-8 γίνεται από default, δεν χρειάζεται να τη βάλετε εσείς.

Ελπίζω να βοήθησα αν κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα
sajukk
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: κινέζικοι υπότιτλοι (SOLVED από μόνος μου :)

Postby Oscar799 on Fri Jul 23, 2010 8:54 am

Χαίρομαι που βρήκατε μια λύση :P
Image
"Don't fix it if it ain't broken,don't break it if you can't fix it" Husse
Registered Linux User #511789
Oscar799
Level 18
Level 18

Return to Ελληνικά (Greek)