Νέοι στο Linux Mint... Ρωτήστε για βοήθεια.

Greek Forum

Moderator: marlene

Νέοι στο Linux Mint... Ρωτήστε για βοήθεια.

Postby marlene on Wed Oct 10, 2007 8:33 am

Edit λοιπόν σε αυτό το thread κατόπιν απαίτησης της διευθύνσεως. :)
Σε αυτό το thread μπορείτε να ρωτάτε για βοήθεια αν είσαστε νέοι στο Mint και στο Linux γενικότερα και δεν έχετε βγάλει άκρη στο υπόλοιπο φόρουμ..

Ρωτήστε άφοβα, άλλωστε δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις... :wink:
Last edited by marlene on Thu Nov 29, 2007 8:49 am, edited 1 time in total.
marlene
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Postby npap on Thu Nov 01, 2007 3:58 pm

xxx
Last edited by npap on Sat Dec 01, 2007 2:20 am, edited 1 time in total.
npap
Level 6
Level 6

Re: Neoi sto Linux Mint.. Rwtiste gia voitheia.

Postby giorgosT on Fri Nov 30, 2007 6:15 pm

Geia se olous sas!Exw to ekshs provlhma: otan exw kamera anoixth sto Yahoo messenger kai milaw me Skype kai taytoxrona thelhsw na anoiksw kai kapoio browser h na valw na dw video ,alla ola mazi na "trexoyn" arxizei o CPU na deixnei pws termatizei kai stadiaka anevainei h thermokrasia.---ta kleinw ola kai to CPU synexizei na doyleuei full power (etsi deixnei) kai na na mhn epistrefei sta 1000MHz poy synithws doyleyei otan einai se IDLE katastash -kai enw synexizw na vlepw ton synomilhth moy kai na ton akoyw ,ekeinos xanei fwnh kai merikes fores kai eikona apo emena. ----oso kai na perimenw den allazei kati an den kanw restart. Exei kapoia-os analogh empeiria h akomh kalytera na dwsei mia idea se ti mpopei na ofeiletai?
giorgosT
Level 1
Level 1

Postby npap on Fri Nov 30, 2007 6:53 pm

Kalws hr8es sto Ellhniko forum GiorgosT,
Distyxws, prosopika den exw empeiria sto zhthma ayto. kane omos ligh ypomonh kai kapoios 8a se boh8hsei, pi8anon h Marlene. :)

Καλως ορισες στο Ελληνικο φορουμ του Μιντ, GiorgosT.
Δεν εχω εμπειρια σχετικη με το προβλημα σου, αλλα πιστευω οτι καποιος με μεγαλυτερη πειρα θα σου απαντησει συντωμα.
npap
Last edited by npap on Fri Dec 07, 2007 4:36 am, edited 1 time in total.
Image

Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle.
Plato
npap
Level 6
Level 6

Postby marlene on Fri Nov 30, 2007 7:15 pm

giorgosT wrote:Geia se olous sas!Exw to ekshs provlhma: otan exw kamera anoixth sto Yahoo messenger kai milaw me Skype kai taytoxrona thelhsw na anoiksw kai kapoio browser h na valw na dw video ,alla ola mazi na "trexoyn" arxizei o CPU na deixnei pws termatizei kai stadiaka anevainei h thermokrasia.---ta kleinw ola kai to CPU synexizei na doyleuei full power (etsi deixnei) kai na na mhn epistrefei sta 1000MHz poy synithws doyleyei otan einai se IDLE katastash -kai enw synexizw na vlepw ton synomilhth moy kai na ton akoyw ,ekeinos xanei fwnh kai merikes fores kai eikona apo emena. ----oso kai na perimenw den allazei kati an den kanw restart. Exei kapoia-os analogh empeiria h akomh kalytera na dwsei mia idea se ti mpopei na ofeiletai?

Κσλησπέρα giogrosT! Καταρχάς να σε παρακαλέσω να μην γράφεις σε greeklish γιατί δεν είναι ιδιαίτερα ευανάγνωστα. Άλλωστε εδώ το φόρουμ υποστηρίζει κανονικά τους ελληνικούς χαρακτήρες.
Το πρόβλημα σου δεν είναι πρόβλημα του Linux Mint αλλά είναι πρόβλημα που συμβαίνει γενικότερα όταν ανοίγεις πάρα πολλές εφαρμογές που απασχολούν το δίκτυο σου. Είναι αυτονόητο, ανεξάρτητα από την ταχύτητα σύνδεσης που έχεις, όταν ανοίγεις πολλές εφαρμογές που σχετίζονται με το κατέβασμα και γενικότερα με την σύνδεση σου στο ίντερνετ να ανεβαίνει η θερμοκρασία και να απασχολείται περισσότερο η CPU με τα αποτελέσματα που έχεις. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο linux αλλά συμβαίνει και στα windows. Δηλαδή είναι ένα γενικότερα πρόβλημα το οποίο δεν γίνεται να λυθεί παρά μόνο με " μετρημένη" χρήση και διαχείριση των εφαρμογών που ανοίγεις κάθε φορά.

Ακόμα και όταν τα κλείνεις όλα όπως λες, δηλαδή σταματάς το download του βίντεο ακόμα και τότε η θερμοκρασία παραμένει υψηλή αφού εξακολουθείς να απασχολείς την CPU σου με την κάμερα και με τον ήχο. Μην ξεχνάς ότι εφαρμογές σαν το skype και σαν το yahoo messenger με κάμερα είναι ιδιαίτερα απαιτητικές σε πόρους από το σύστημα. Πόσω μάλλον αν ταυτόχρονα κάνεις και άλλες δουλειές.

Γενικότερα θα σε συμβούλευα να μην τα ανοίγεις όλα μαζί, διότι αυτό καταπονεί το σύστημα σου και στην περίπτωση που προκύψει μηχανική βλάβη, λόγω υπερβολικής χρήσης, σε κάποιον ανεμιστήρα θα καεί η CPU σου.
marlene
Level 1
Level 1

Postby giorgosT on Fri Nov 30, 2007 10:38 pm

Σας ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση και το καλωσορισμα. Ειναι πολυ λογικη η απαντηση που μου δοθηκε και ηταν το πρωτο πραγμα που μου περασε απο το μυαλο πριν απευθυνθω εδω στο forum .Πιστευω πως κατι αλλο φταιει. Θα το ερευνησω και μολις βρω κατι ,θα σας πληροφορησω---Δυστυχως με τα Windows και λεω δυστυχως γιατι πολυ μου αρεσουνε τα LInux MInt ,(απο την εκδοση της BIANCA ειχα ενθουσιαστει σαν πρωτη εμπειρια), δεν μου παρουσιαστηκε κατι αναλογο.
Καλο μηνα σε ολους! :)
giorgosT
Level 1
Level 1

Postby giorgosT on Wed Feb 06, 2008 9:28 pm

Καλημερα! Βρηκα τελικα τι εκανε το CPU να ανεβαζει θερμοκρασια .Το default voltage της μητρικης αντι να ειναι 1.40 οπως θα επρεπε ,ειναι 1.45-1.48 ,και δεν εχει ρυθμισεις για αυτο στο BIOS της,ωστε να μπορω να το μειωσω.Αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω το crystalcpuid για να το φερω στα ""ισια του" :D .
Ερωτηση-:Πως μπορω να κανω το ιδιο ,σε Linux περιβαλλον?
Προσπαθησα μεσω του Wine να λειτουργησω το ιδιο software ,αλλα δεν τα καταφερα :oops:
giorgosT
Level 1
Level 1

Postby marlene on Wed Feb 06, 2008 9:41 pm

giorgosT wrote:Καλημερα! Βρηκα τελικα τι εκανε το CPU να ανεβαζει θερμοκρασια .Το default voltage της μητρικης αντι να ειναι 1.40 οπως θα επρεπε ,ειναι 1.45-1.48 ,και δεν εχει ρυθμισεις για αυτο στο BIOS της,ωστε να μπορω να το μειωσω.Αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω το crystalcpuid για να το φερω στα ""ισια του" :D .
Ερωτηση-:Πως μπορω να κανω το ιδιο ,σε Linux περιβαλλον?
Προσπαθησα μεσω του Wine να λειτουργησω το ιδιο software ,αλλα δεν τα καταφερα :oops:

Και δεν νομίζω να δουλέψει αφού το συγκεκριμένο software έχει να κάνει με το hardware που έχεις και το wine απλά 'εξομοιώνει" ένα windows περιβάλλον. ( στην ουσία δηλαδή είναι απλά ένα directory στο home σου δεν έχει να κάνει με τον πυρήνα σου και το hardware σου.) .
Δεν ξέρω κάποιο πρόγραμμα για να σε βοηθήσω σε αυτό το θέμα, ( χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχει και κάτι σχετικό) έχεις σκεφτεί όμως να κάνεις update στο bios του υπολογιστή σου; Δεν είναι δύσκολο και μπορεί να διορθώσει οριστικά το πρόβλημα που έχεις αφού θα σου δώσει την δυνατότητα να κάνεις μέσα από το bios σωστές ρυθμίσεις για το voltage της μητρικής σου.
marlene
Level 1
Level 1

Postby twin on Thu Apr 10, 2008 5:58 am

Γειά σας! Καλώς σας βρήκα!

Το Linux Mint το καλόβλεπα από τη Celena, αλλά πρόσφατα αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά, αφού έβαλα Daryna στο νέο Laptop της αδερφής μου.

Χάρηκα πάρα πολύ που σας βρήκα εδώ! Επιθυμώ να βοηθήσω. Έχει μείνει κάτι από μετάφραση π.χ. στο οποίο μπορώ να συνεισφέρω? :)
twin
Level 3
Level 3

ΝΕΟΙ ΣΤΟ LINUX MINT: ΡΩΤΙΣΤΕ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΔΩ

Postby npap on Thu Apr 10, 2008 7:16 am

Γειάσου Twin,
Καλώς ήρθες στο Ελληνικό φόρουμ του Linux Mint.
H Moderator μας Marlene είναι η μόνη κατάλληλη να απαντήσει στην ερώτησή σου, όπως επίσης και
να βοηθήσει σε περιπτώσεις προβλημάτων.
Είναι πάρα πολύ απασχολημένη με διάφορα καθήκοντα και δεν τη βλέπομε εδώ πολύ συχνά.

Γειά χαρά
Image

Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle.
Plato
npap
Level 6
Level 6

Postby marlene on Thu Apr 10, 2008 8:31 am

twin wrote:Γειά σας! Καλώς σας βρήκα!

Το Linux Mint το καλόβλεπα από τη Celena, αλλά πρόσφατα αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά, αφού έβαλα Daryna στο νέο Laptop της αδερφής μου.

Χάρηκα πάρα πολύ που σας βρήκα εδώ! Επιθυμώ να βοηθήσω. Έχει μείνει κάτι από μετάφραση π.χ. στο οποίο μπορώ να συνεισφέρω? :)

Για σου Twin και καλώς μας ήρθες.
Δεν υπάρχει προς στιγμήν κάτι για μετάφραση όπως σου ανέφερε και ο npap. Βέβαια ενδιαφερόμαστε να φέρουμε και άλλο κόσμο εδώ στο φόρουμ ώστε να δώσουμε δυναμικά το παρόν στην επίσημη σελίδα του Mint ( το ξέρατε ότι αυτή την στιγμή είναι τέταρτη ή πέμπτη διανομή στην κατάταξη των πιο δημοφιλών και μάλιστα όχι τυχαία!! :D ). Οπότε αυτό που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να φέρεις και άλλο κόσμο εδώ ( και την αδελφή σου φυσικά.. έχεις αδελφή που ασχολείται και δεν είναι εδώ;; ξέρεις πόσες λίγες γυναίκες ασχολούνται με linux ;; )

Προσωπικά επειδή φέτος έχω πολλές υποχρεώσεις λόγω πανεπιστημίου και δουλειάς δεν μπορώ να συντονίζω όσο αποτελεσματικά θα ήθελα. Από την άλλη έχω και τέτοιες υποχρεώσεις συντονισμού και στο φόρουμ του ελληνικού linux format οπότε δεν προαλαβαίνω έτσι και αλλιώς.

Υπάρχει κάποιος που θα ενδιαφερόταν να αναλάβει να συντονίζει και να διατηρεί σε καλή κατάσταση τις συζητήσεις παρέα; Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο πες το μας εδώ.
Στόχος όπως είπαμε είναι να ανέβει το φόρουμ εδώ, να έχει πολλά μέλη και να δίνει η Ελλάδα δυναμικό παρόν στα επίσημα φόρουμς του Linux Mint.
marlene
Level 1
Level 1

Postby twin on Thu Apr 10, 2008 12:57 pm

Οκ, και βέβαια θα φέρω κόσμο εδώ...από καιρό έψαχνα (είχα κάνει και μερικές απόπειρες πέρσυ να φτιάξω κάτι :oops: ) μια διανομή που να φέρνει το Ubuntu πιο κοντά στον αρχάριο χρήστη και κυρίως να μην απαιτεί καλή σύνδεση στο ιντερνετ για να καλυφθούν ανάγκες όπως mp3 playback κλπ.

Το Linux Mint είναι ότι καλύτερο έχω δει, οπότε του κάνω φοβερή διαφήμιση από δω και μπρος!

Αγαπητή Marlene, όταν λες συντονισμό συζητήσεων εννοείς "moderatorιλίκι"? Θα ήταν τιμή μου!

Άν και εγώ έχω "βαριά" σχολή, είμαι καθημερινά online οπότε δε θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα,
ειδικά αν με κατατοπίσετε λίγο περισσότερο στα "καθήκοντα" μου αν πρόκειται για moderator γιατί δεν έχω ξανακρατήσει τέτοιο πόστο!
twin
Level 3
Level 3

Postby marlene on Thu Apr 10, 2008 1:25 pm

twin wrote:Οκ, και βέβαια θα φέρω κόσμο εδώ...από καιρό έψαχνα (είχα κάνει και μερικές απόπειρες πέρσυ να φτιάξω κάτι :oops: ) μια διανομή που να φέρνει το Ubuntu πιο κοντά στον αρχάριο χρήστη και κυρίως να μην απαιτεί καλή σύνδεση στο ιντερνετ για να καλυφθούν ανάγκες όπως mp3 playback κλπ.

Το Linux Mint είναι ότι καλύτερο έχω δει, οπότε του κάνω φοβερή διαφήμιση από δω και μπρος!

Αγαπητή Marlene, όταν λες συντονισμό συζητήσεων εννοείς "moderatorιλίκι"? Θα ήταν τιμή μου!

Άν και εγώ έχω "βαριά" σχολή, είμαι καθημερινά online οπότε δε θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα,
ειδικά αν με κατατοπίσετε λίγο περισσότερο στα "καθήκοντα" μου αν πρόκειται για moderator γιατί δεν έχω ξανακρατήσει τέτοιο πόστο!

Κοίτα .. δεν έχει τίποτα βαριά καθήκοντα... απλά πρέπει κάποιος να μπαίνει πιο συχνά από ότι μπαίνω εγώ ώστε να βλέπει αν οι συζητήσεις είναι σε καλή κατάσταση, να αφαιρεί ποστ που έγιναν κατά λάθος ή είναι κενά, να πηγαίνει λίγο πάνω κάτω κατά σειρά τα topics τέτοια πράγματα.
Ε και να απαντά και σε κανέναν άνθρωπο εδώ για να μην μένουν αναπάντητες για καιρό οι δημοσιεύσεις ( βέβαια σε αυτό δεν έχω παράπονο , ο npap είναι άξιος οικοδεσπότης! ).
Αλλά εντάξει πρέπει αν προσπαθήσουμε να δώσουμε λίγη ζωντάνια σε αυτό το forum γιατί το ζήτησα να το ανοίξει ο clem και δεν θέλω να το παρατήσω τώρα.

Έχω όμως και εγώ αυτό το διάστημα εξετάσεις στο πανεπιστήμιο και όπως καταλαβαίνεις υπάρχει περίπτωση να "εξαφανιστώ" οπότε καλό είναι να μοιράσουμε λίγο το moderation.
Η μορφή του φόρουμ δεν επιτρέπει εδώ την κατηγοριοποίηση των topics ( δυστυχώς) οπότε όλα μαζί χύμα θα είναι. Έτσι πρέπει να τα διατηρούμε τουλάχιστον ανά θέμα, όσο πιο " καθαρά " γίνεται, οι τίτλοι να είναι σαφείς, για να βγάζει και άκρη όποιος ψάχνει να βρει κάτι εδώ.

Ε τώρα για λόγους τιμής πρέπει να φέρουμε και καινούργιο κόσμο.. Δεν κάνει να μας τρώνε λάχανο τώρα οι Ισπανοί!! :P :D

Αν είσαι οκ με αυτά και ενδιαφέρεσαι πες μου να ρυθμίσω το θέμα με τον clem.
marlene
Level 1
Level 1

Postby twin on Thu Apr 10, 2008 2:07 pm

ok είμαι μέσα! :D
twin
Level 3
Level 3

Postby tnaforce on Tue Jun 10, 2008 5:57 am

Γεια σας και από εμένα.
Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση 5 Elyssa και παρατήρησα ότι στο μενού εμφανίζεται ένας τίτλος στα Γαλλικά 'Toutes les Applications' και 'Favoris'. Έχω κάνει και όλα τα απαραίτητα updates αλλά τα ίδια.
Πως μπορώ να το διορδώσω? 8)

Κατά τ'άλλα εντυπωσιακό το mint. Έχω δει και την daryna και έτσι είπα να συνεχείσω και στο elyssa.

Ευχαριστώ.
My son ask for thyself another
Kingdom, for that which I leave
is too small for thee.
(King Philip of Macedonia - 339 B.C.)
tnaforce
Level 1
Level 1

Postby marlene on Tue Jun 10, 2008 6:12 am

Καλησπέρα,

To ένα σημαίνει στα γαλλικά " Όλες οι εφαρμογές" και το άλλο σημαίνει " Αγαπημένα" ( δηλαδή εφαρμογές που προτιμάς και μπορείς να τις μαρκάρεις σαν εκείνες που χρησιμοποιείς πιο συχνά για να τις βρίσκεις πιο εύκολα- γίνεται με δεξί κλικ πάνω σε κάθε εφαρμογή από το μενού αυτό).
Αν δεν σου είναι πρόβλημα το ότι είναι στην γαλλική αυτά τα δύο ( γιατί δεν είναι κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για το σύστημα σου) θα πρότεινα να μην το πειράξεις αλλά να το αφήσεις στην γαλλική έτσι όπως είναι. Είναι διαδικασία να το αλλάξεις και μπορεί να έρθει αργότερα κάποιο update που να το αλλάξει μόνο του.
marlene
Level 1
Level 1

Postby twin on Fri Jun 13, 2008 10:42 am

για να διορθώσετε την ελληνική μετάφραση στο mintMenu παρακαλώ ακολουθήστε τον οδηγό.
twin
Level 3
Level 3

Postby ploigos on Mon Jun 16, 2008 8:42 am

γεια σας

παω να κανω εγκατασταση και μου βγαζει το μηνυμα της φωτογραφιας,καμμια βοηθεια?
το εχω κατεβασει απο torrent και το εχω καψει σε χαμηλη ταχυτητα.

ευχαριστω
Attachments
mint.JPG
mint.JPG (65.85 KiB) Viewed 4851 times
ploigos
Level 1
Level 1

Postby twin on Mon Jun 16, 2008 10:30 am

Σε καλωσορίζω κι εγώ κάπως αργοπορημένα, φίλε Πλοηγέ!(ελπίζω να το είπα σωστά :oops: )

Θα πρότεινα εφόσον έχεις την άνεση, να το γράψεις πάλι σ'ένα cd στη μικρότερη δυνατή ταχύτητα.
Δυστυχώς παρόμοιο μήνυμα έχω συναντήσει κι εγώ αρκετές φορές.

Ωστόσο...

πολλές φορές φταίει και το iso που κατεβάζουμε. Όταν μια φορά είχα το ίδιο πρόβλημα, δοκίμασα να το ξανακατεβάσω από διαφορετικό μέρος, π.χ. από κάποιον mirror, και είχα περισσότερη τύχη τη δεύτερη φορά.

Άν έχεις χρόνο και διάθεση, δοκίμασε να το ξανακατεβάσεις απ'αλλού, αξίζει τον κόπο. :wink:

Καλή επιτυχία!
twin
Level 3
Level 3

Postby ploigos on Tue Jun 17, 2008 2:54 am

Ναι,Πλοηγος ειναι ,καλως σας βρηκα!θα δοκιμασω παλι γιατι μου φαινεται πολυ καλη διανομη,ευχαριστω για τη βοηθεια.
ploigos
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Next

Return to Ελληνικά (Greek)