Linux nováček - dotaz na rozdělení disku

Czech Forum

Moderator: KOLEGA

Linux nováček - dotaz na rozdělení disku

Postby Prochy20 on Fri Apr 20, 2012 3:41 pm

Zdravím, zkouším Linux a mám dotaz ohledně rozdělení disku. Mám jeden "oddíl" 200 GB v / a pak v /home další oddíl jako datovej 500 GB + 16 GB Swap. A mě zajímá jestli takhle jak to mám, tak když se mi zhroutí systém, jestli ty data na tom 500 GB oddíle budou zachráněna... Mate mě to, že v My Computer mám jen jeden disk "File System" ten má těch 200 GB a když ho rozkliknu tak v něm má složka Home těch 500 GB... viz obr.

200 GB
Image
500 GB
Image

Díky za rady, nerad bych přišel o všechna svá data...
Prochy20
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: Linux nováček - dotaz na rozdělení disku

Postby rpet on Fri Apr 20, 2012 4:08 pm

zalezi na tom, co by se melo zhroutit.

pokud zhavaruje disk fyzicky, pak to muze znamenat totalni ztratu dat (a nebo bude jejich obnova dost narocnym procesem), pri cemz bude fakt jedno, na ktere partition byla ulozena.

pokud ovsem dojde k poskozeni pouze urciteho oddilu, paklze data pomerne snadno zachranit pres Live CD jakekoliv distribuce linuxu, pripadne lze pouzit spoustu dalsiho software, ktery je k tomuto specielne urcen.

takze tvuj dotaz by si zaslouzil jeste trosku specifikace, jakou pohromu mas v umyslu predpokladat ;)
rpet
Level 3
Level 3

Postby Prochy20 on Fri Apr 20, 2012 4:16 pm

Takhle, když jsem měl Windows, tak jsem měl dva oddíly 200 GB pro systém a 500 GB data a vždycky když se mi zhroutil systém, tak nebyl problém ten 200 GB oddíl zformátovat a nainstalovat znova aniž bych šáhl na ten datovej...
Jde mi prostě o to, když spadne Linux, tak abych ho mohl znova nainstalovat na ten 200 GB a těch 500 GB by bylo nedotčeno... jako sem to měl výše u Win...
Prostě jeden oddíl pro systém a další data...
Prochy20
Level 1
Level 1

Postby alena on Fri Apr 20, 2012 4:36 pm

Prochy20 wrote:Zdravím, zkouším Linux a mám dotaz ohledně rozdělení disku. Mám jeden "oddíl" 200 GB v / a pak v /home další oddíl jako datovej 500 GB + 16 GB Swap. A mě zajímá jestli takhle jak to mám, tak když se mi zhroutí systém, jestli ty data na tom 500 GB oddíle budou zachráněna... Mate mě to, že v My Computer mám jen jeden disk "File System" ten má těch 200 GB a když ho rozkliknu tak v něm má složka Home těch 500 GB... viz obr.

Přesně takhle jsem to chtěl mít i já, ale po pár měsících zkoušení (a i kvůli dnešní katastrofě) se na to vys..u a budu mít linuxáckej oddíl jen jeden. Jako ty jsem uvažoval při přechodu z Windows, tak tě docela chápu, ale přijde mi to zbytečný dělit jen kvůli datům. Když se něco stane, můžeš najet z DVDčka a data si zkopnout, kdyby bylo fakt nejhůř.

rpet wrote:zalezi na tom, co by se melo zhroutit.

pokud zhavaruje disk fyzicky, pak to muze znamenat totalni ztratu dat (a nebo bude jejich obnova dost narocnym procesem), pri cemz bude fakt jedno, na ktere partition byla ulozena.

pokud ovsem dojde k poskozeni pouze urciteho oddilu, paklze data pomerne snadno zachranit pres Live CD jakekoliv distribuce linuxu, pripadne lze pouzit spoustu dalsiho software, ktery je k tomuto specielne urcen.

takze tvuj dotaz by si zaslouzil jeste trosku specifikace, jakou pohromu mas v umyslu predpokladat ;)

Třeba tu, co se stala před pár hodinami mně :-/

Přes Storage Device Manager jsem si nastavil automount u třech oddílů, vše fungovalo, pak jsem tam asi omylem (neměl jsem důvod cokoliv měnit, vše šlapalo) něco zaškrtl/odškrtl a teď jsem naproto v pr..li, nemůžu nabootovat, v recovery módu
mount -o remount,rw /
mount -a
nepomáhá, přes dvdčko ubuntu (Mint tu teď nemám, ale o je jedno) jsem se alespoň dostal na podívání se na fstab a liší se od fstab.bak, u jednoho oddílu je změna, která asi způosbila to, že mi to nejde. Stačilo by jen přejmenovat fstab.bak na fstab nebo fstab zeditovat, ale to samozřejmě nejde. Našel jsem radu, že se na editaci a změny musím přihlásit, ale jak, když spouštím z dvdčka?

Díky za rady, jsem zoufalej.

PROBLÉM VYŘEŠEN, ale byl to děs.
alena
Level 1
Level 1

Postby kamowski on Mon May 07, 2012 2:04 am

" mám dotaz ohledně rozdělení disku"
to rozdelenie je OK. Akurát by bohato stačilo aj 60GB pre "/" a pre swap dávam pre staršie mašiny 2xRAM, pre novšie 1xRAM (niektorým je swap takmer zbytočný)

"když se mi zhroutí systém, jestli ty data na tom 500 GB oddíle budou zachráněna"
Vo win som to riešil tak, že "Dokumenty" som si preniesol na disk "D" (vlastnosti-zmeniť cieľ :D ) a v prípade, že som musel "C" preinštalovať, moje osobné súbory ostali zachované. Akurát bolo treba znova nainštalovať programy. Aj tie som mal niektoré na "D" a ostali plne funkčné.
V linuxe to riešim podobne, akurát, že to nemusím presúvať na "D" ale urobím samostatnú partíciu /home, tak ako ty.
V prípade, že inštalujem novšiu verziu alebo úplne iný linux, "/" preinštalujem a "/home" nechám bez formátovania a dám ho pripojiť znova ako "/home"
V linuxe je dobré to, že väčšinu programov nainštaluješ hneď s linuxom a tých niekoľko navyše za pár minút zo synaptiku. Zároveň ti osobné nastavenia väčšiny z nich ostali na "/home" a sú teda hneď plne funkčné.

o rozdelovaní disku na čisté "/" alebo "/"+"/home/ sa viedli dlhé diskusie, každý si to nakoniec urobí ako uzná za vhodné. Vytvoriť samostatné "/home" je záležitosť pár kliknutí pri inštalácii linuxu, ktorá trvá tiež chvíľu. Je to tak pre mňa pohodlnejšie, než by som si to mal zálohovať na iný HDD a potom obnovovať, keď toho mám kvantá :D
kamowski
Level 1
Level 1

Postby Luban on Mon May 07, 2012 3:05 am

O tom jak nejlépe dělit disk je toho plno třeba na ubuntím fóru. Na wiki je i návod pro ruční rozdělení
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD

Já mám disk rozdělen na /, swap a /home.
Na / stačí 20 GB, swap je doporučeno na 2x RAM, ale 16 GB mi přijde zbytečně moc. Zbytek necháváj na /home.
Na disku mám pouze jeden systém.
Last edited by Luban on Wed May 09, 2012 1:29 am, edited 1 time in total.
Luban
Level 1
Level 1

Postby majsterkoo on Mon May 07, 2012 4:34 pm

Pokud to chceš stejně, jako to měli windows, tak udělej na 200GB swap oddíl a "/" a na tu 500 udělej třeba ext4 (popř.ntfs kdyby jsi disk někdy připojoval na okna) a používej ten disk jako samostatný oddíl nezávislý na systému...
majsterkoo
Level 2
Level 2

Postby rpet on Tue May 08, 2012 7:35 pm

200GB swap? to snad nemyslis vazne :lol:
rpet
Level 3
Level 3

Postby majsterkoo on Thu May 10, 2012 10:26 am

Myslel jsem použít tu 200GB pro swap i / - kolik dát pro swap už tady bylo někde řečeno...
majsterkoo
Level 2
Level 2

Postby volani.webnode.cz on Thu May 31, 2012 7:27 pm

Nejlepší by možná bylo disk nedělit na oddíly vůbec.
Protože pak na jednom dojde místo a na zbytku ještě je :D
Jak se dělá swap do souboru v linuxu? (například kvůli hybernaci) nejlíp s pevnou velikostí, kvůli omezení fragmentace.
volani.webnode.cz
Level 3
Level 3

Postby rpet on Fri Jun 01, 2012 6:55 am

volani.webnode.cz wrote:Nejlepší by možná bylo disk nedělit na oddíly vůbec.
Protože pak na jednom dojde místo a na zbytku ještě je :D
Jak se dělá swap do souboru v linuxu? (například kvůli hybernaci) nejlíp s pevnou velikostí, kvůli omezení fragmentace.

>>> http://www.cyberciti.biz/faq/linux-add- ... ile-howto/
rpet
Level 3
Level 3

Linux Mint is funded by ads and donations.

Return to Čeština (Czech)