SUDO

Czech forums

Moderator: KOLEGA

SUDO

Postby adamecp on Mon Mar 21, 2011 6:05 am

Dobry den,
potreboval bych poradit, jak se da v Mintu odebrat sudo a zacit pouzivat pridelovani opravneni pres su nebo poradit, jak nastavit sudo,aby chtelo heslo roota. Vysvetlim proc:

Je mi jasne, ze prihlasovat se pod rootem do grafiky je hloupst a ani by me to nenapadlo. Roota pouzivam jen pro zmenu nastaveni a to pres terminal (su) (na osobnim ntb mam archa).
Znam vyhody suda a nehadam se, ze to vyhody nejsou. Ale pro me existuje jedna nevyhoda.
Pokud se prihlasim v mintu do gnome, tak vse co se administrace tyce se overuje na uzivatelovo heslo. Toto bych potreboval zmenit. Z archu jsem zvykly, ze kdyz potrebuji neco nastavit v terminalu dam su a zadam heslo roota (!) a po nastaveni terminal zavru. Pokud mam v gnome nejakou grafickou untilitu, ktera mi neco nastavuje, tak to pred jejim pouzitim chce heslo roota a ne uzivatele. A takto bych to chtel mit i v mintu. Tzn. opravdu odstinit uzivatele. Pokud nezadam heslo roota, muzu jen uzivat system + menit nejake uzivatelske veci (jen uzivatelske).

Proto bych chtel odebrat sudo a zacit pouzivat pridelovani opravneni pres su. Pokud lze nejak nastavit sudo, aby chtelo heslo roota a ne uzivatele, tak klidne zustanu u suda.

Jiz jsem vyzkousel odebrat sudo (bez vysledku). Take jsem uzivatele odebral ze skupin admin a adm a tam jsem zadal roota. Z casti se mi podarilo, to co chci. Na nektere untility musim skutecne zadat heslo roota,aby se spustily nebo provedly zmeny. Ale existuje stale dost klikacich untilit (vcetne balickovaciho programu), ktere lze spustit zadanim jen hesla uzivatele.
adamecp
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Return to Czech