Jakou verzi Mintu vybrat

Czech Forum

Moderator: KOLEGA

Jakou verzi Mintu vybrat

Postby Luban on Mon Dec 19, 2011 6:32 pm

Mám instalován LinuxMint 11. Na mém ntb a ntb rodičů prostě šlape lépe než ubuntu.
Přemýšlím o upgrade na verzi 12, ale odrazují mě příspěvky, že překlad není 100%. Z příspěvků zde na fóru jsem nepobral, zda po doinstalování jazykové podpory je vše OK. Poohlížel jsem se jinde a zaujal mě LMDE s XFCE. Na http://www.linuxexpres.cz vyšla pochvalná rezenze. Máte s ním někdo zkušenost? Co překlad, je úplný? Díky.
Luban
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: Jakou verzi Mintu vybrat

Postby volani.webnode.cz on Tue Dec 20, 2011 8:22 am

Jestli ti všechno šlape OK, tak si nech tu 11náctku a zbytečně nečachruj.
Pokud potřebuješ nějaký sw co nejnovější tak si přidej konkrétní repozitáře..
Ve dvanáctce není nic co by podle mně stálo za to (ddg.gg si můžeš přidat ručně, mate je nedodělané a MGSE je jen vrstva aby se dalo gnome3 vůbec nějak používat..).

Mě osobně připadá LXDE hnusné a nezvyklé :)
xfce je ještě oškubané už tak strohé gnome2, které ale se už gnome začíná funkcionalitou blížit.
Údajně má nižší HW nároky, ale v praxi to není poznat :) (mám zkušenost že starším xfce že bylo o dost pomalejší než KDE 3.5).

Takže, chceš li si hrát hraj si.
Pokud ne, nech si 11náctku.. a počkej si na nějaké významnější novinky, třeba ve třináctce kdy by mohlo být mate už lepší než současný gnome panel..

http://linuxmint.com/rel_lisa_whatsnew.php
http://www.ubuntu.cz/ziskejte/poznamkyk ... 110prehled
volani.webnode.cz
Level 3
Level 3

Postby Luban on Tue Dec 20, 2011 11:28 am

Díky za reakci.
Hrát si nechci :) . Vždycky jsem se snažil aupgradovat na vyšší verzi. Jednak kvůli kontaktu s vývojem a jednak kvůli novým programům.
11 šlape dobře. Malinko zlobí motivy v Digikamu, ale to je tím, že ho mám v Gnome. Někdy déle trvá zobrazení MintMenu.
O LXDM jsem přemýšlel, že je to rolling updates a o XFCE proto, že třeba pro rodiče by přechod z Gnome2 na Gnome3 byl moc velký šok.
Mate je zatím dost chybové, proto o něm (zatím ) neuvažuji. MGSE Mintu asi zůstane. Pochybuji, že by v další verzi bylo jen čistý gnome-shell.
Shodou okolností jsem teď dával na tři staré PC (P4 a 512 RAM) Xbuntu. Běha to velmi velmi svižně a celkme se mi líbí. Kvůli tomu všemu přemýšlím o LMDE na XFCE. Jen nevím, jak je na tom s tou lokalizací. Vzhled se dá nastavit. Mě se třeba nelíbí současný vzhled Ubuntu (hůavně ten fialový nádech). LMDE mi nepříjde vhledem zas tak hrozné. I u 11 jsem přehazoval panel nahoru a s tím samým počítám případně i u XFCE.
Luban
Level 1
Level 1

Postby Holy Diver on Tue Dec 20, 2011 3:48 pm

Osobně považuji desítku za o trochu lepší než je jedenáctka.Ale ať ta či ta verze, s ani jednou neprohloupíš. Já mám Julii (10ku) :) jako hlavní své linuxové distro. Krom toho mám na dalším oddílu ještě Lisu (LM12), ale ta má do dokonalosti (i přes mé počateční nadšení) ještě co vychytávat, dále LMDE, dobrá alternativa, stabilní, ale v každém případě jen jako alternativní distro ne jako hlavní. Je tam pár nedotažených věcí, které má klasický LM vyřešené. (např.: doteďka se mi nepodařilo zprovoznit mountování via pcmanfm). A jako třešničku mám ještě na dalším oddílu Zorin. Velmi dobré, stabilní distro, založené na Ubuntu. Stojí za to alespoň vyzkoušet. :!:
Holy Diver
Level 1
Level 1

Postby Luban on Wed Dec 21, 2011 3:47 am

Vyzkouším LMDE Xfce. Naladila mě recenze od Miro Hrončoka na linuxexpres.cz.
Drobré problémy mám i v 11, tak uvidíme. Když nebudu spokojenej, zkusím Xbuntu nebo se vrátím k 11 :) .
Luban
Level 1
Level 1

Postby volani.webnode.cz on Wed Dec 21, 2011 6:36 pm

Holy Diver wrote:Osobně považuji desítku za o trochu lepší než je jedenáctka.Ale ať ta či ta verze, s ani jednou neprohloupíš. Já mám Julii (10ku) :) jako hlavní své linuxové distro. Krom toho mám na dalším oddílu ještě Lisu (LM12), ale ta má do dokonalosti (i přes mé počateční nadšení) ještě co vychytávat, dále LMDE, dobrá alternativa, stabilní, ale v každém případě jen jako alternativní distro ne jako hlavní. Je tam pár nedotažených věcí, které má klasický LM vyřešené. (např.: doteďka se mi nepodařilo zprovoznit mountování via pcmanfm). A jako třešničku mám ještě na dalším oddílu Zorin. Velmi dobré, stabilní distro, založené na Ubuntu. Stojí za to alespoň vyzkoušet. :!:

Tak mě se u LMDE vždycky rozbily aktualizace (gnome verze, xfce jsem zkoušel jen ve virtualboxu) :D
A to jsme to zkoušel horem (apt-get) tak dolem (aptitude), možná je to jen tím že jsme na to moc velký BFU :)
Ale já mám hodně starý HW a nerozchodím tam i některé starší periferie.. (o části z nich sem tu založil vlákna a nebo se to zmiňuji, kdo chce nechť si dohledá :D)
Takže nakonec skoro všude používám windows.. (kvůli absenci ovladačů, a nemožnosti rozchodit použitelně některé programy ve wine- které nemají ve svobodném světě dostatečnou náhradu).
Přesto jsem příznivcem linuxu a tu a tam si ho zkusím a nainstaloval jsem ho několika známým (i přes jejich mírné protesty alespoň jako druhý OS) na NTB.
volani.webnode.cz
Level 3
Level 3

Postby Luban on Thu Dec 22, 2011 2:33 am

Já jsem takový pokročilejší BFU :). HW mám 2 roky starý tak uvidíme :wink: .
Jinak po rychlém odzkoušení je live LMDE Xfce při startu pomalejší než Xubuntu (po načtení vypadá líp). Pomalost přičítám, že Xubuntu je ISO CD a Mint DVD.
V Mintu jdou přehrát po načtení (bez nutnosti cokoli instalovat) MP3 atd. Taky si bere méně RAMky něž Xubuntu (Ale mám 2 GB tak to moc neřeším).
Luban
Level 1
Level 1

Postby Luban on Fri Dec 30, 2011 3:47 pm

Tak nakonec jsem zpátky na Mintu 11. Vyzkoušel následující:
1. LMDE s Xfce - nebyl čas na zkoumání nastavování. Bohužel jsem asi příliš zlenivěl a potřeboval jsem na ntb pracovat.
2. Xubuntu 11.10 - o trošku hůře mi vykreslovalo grafiku (třeba vyhlazování ve Firefoxu). Opět nebyl čas to ladit. Ale hodnotím ho jako dobré distro.
3. Ubuntu 11.10 - vyzkoušel jsem, abych získal stručný obraz. Na mém ntb pomalejší. Nejvíce mě iritoval ten fialový nádech. A i když jsem se ho snažil odstranit přes nastavení různých témat a pomocí ubuntu-tweak, tak se úplně všude nepovedlo. Opět nebyl čas.

Nezkoušel jsem LinuxMint 12 a vrátil se rovnou na 11. Počkám, jak se bude vyvíjet MATE. Popřípadě fork Gnome-shellu. Nebráním se novinkám, ale nechci je za každou cenu.
Luban
Level 1
Level 1

Postby volani.webnode.cz on Fri Dec 30, 2011 7:31 pm

Člověka potěší, když mu někdo potvrdí jeho názor :lol:
Myslím že i když by bylo času více tak by to dopadlo stejně.
Neříkám že v linuxu mint 11 je všechno perfektní, to zdaleka ne :)
Moje komentáře zde o špatné podpoře HW nebo nefunkční nápovědě a jiné zde jsou toho důkazem :)
Ale bohužel lepší distro než linux mint 11 (a né pouze co se týče vzhledu) pro BFU který chce linux, se kterým není moc zbytečné práce, nastavování a neobsahuje software vázaný na komerční služby konkrétních dodavatelů bez snadné možnosti změny (samozřejmě že myslím hlavně stále ijablkovatější blbuntu :D) pro PC není (nebo o tom nevím).
A to kam naposledy směřuje mint (MGSE, MATE, ddg.gg) mě to potvrdilo (mint používám tuším někdy od verze 7 či 8).
volani.webnode.cz
Level 3
Level 3

Postby rpet on Sun Jan 01, 2012 1:28 pm

volani.webnode.cz wrote:http://www.stream.cz/uservideo/610055-xfce-jen-treti-do-poctu-miroslav-hroncok

omlouvam se, ale hroncok mi nejak nesedi. prezentuje strasnym stylem...
rpet
Level 3
Level 3

Postby Luban on Fri Mar 30, 2012 6:24 am

Tak znovu (asi) budu stát před otázkou jakou verzi.
Jak jsem výše napsal, nakonec jsem se vrátil zpět na Mint 11 a další 3 ntb, o které se starám jsem rovněž převedl na tuto verzi (nebo Mint10?)
U jednoho z nich (HP 6300) zlobí wifi a celkem jsem se pral i s tiskárnou HP 1018. Zaráží mě, že rozchození wifi na všech ntb se neobejde bez připojení ntb k routeru kabelem.
Podpora Mintu 11 skončí v říjnu 2012. Nevím, zda to nějak řešit. On upgrade online, jako u ubuntu nenexistuje. Otázkou je, zda to jde u verzí LTS (Mint 10).
Zatím se taky bojím uživatelům podstrčit nové prostředí Gnome3 (Unity, ...), Nainstaloval jsem si teď na Mint 11 XFCE, tak třeba by to bylo řešení do budoucna. Přiznám se taky, že mě láká 5-ti letá podpora ubuntu 12.04 a možnost mít tam gnome-panel (pro uživatelé by to nebyla tak drastická změna).
Uvidíme, jak to nakonec celé dopadne :wink: .

Tak upgrade z 11 na 12 jde přes nástroje Mintu (s patřičnými zálohami). Mohl by jít i z Mintu 10 na Mint 13.
Asi do upgradu půjdu s tím, že otestuji Mint 13 a Ubuntu 12.04. V obou pak jde instalovat XFCE (je jenblíže Gnome 2), v Ubuntu navíc ten gnome-panel
a mělo by být na 5 let vystaráno :) (jen jestli nejsem moc velký optimista).
Luban
Level 1
Level 1

Postby labeent on Fri Mar 30, 2012 4:47 pm

Luban wrote:Tak znovu (asi) budu stát před otázkou jakou verzi.
Jak jsem výše napsal, nakonec jsem se vrátil zpět na Mint 11 a další 3 ntb, o které se starám jsem rovněž převedl na tuto verzi (nebo Mint10?)
U jednoho z nich (HP 6300) zlobí wifi a celkem jsem se pral i s tiskárnou HP 1018. Zaráží mě, že rozchození wifi na všech ntb se neobejde bez připojení ntb k routeru kabelem.
Podpora Mintu 11 skončí v říjnu 2012. Nevím, zda to nějak řešit. On upgrade online, jako u ubuntu nenexistuje. Otázkou je, zda to jde u verzí LTS (Mint 10).
Zatím se taky bojím uživatelům podstrčit nové prostředí Gnome3 (Unity, ...), Nainstaloval jsem si teď na Mint 11 XFCE, tak třeba by to bylo řešení do budoucna. Přiznám se taky, že mě láká 5-ti letá podpora ubuntu 12.04 a možnost mít tam gnome-panel (pro uživatelé by to nebyla tak drastická změna).
Uvidíme, jak to nakonec celé dopadne :wink: .

Tak upgrade z 11 na 12 jde přes nástroje Mintu (s patřičnými zálohami). Mohl by jít i z Mintu 10 na Mint 13.
Asi do upgradu půjdu s tím, že otestuji Mint 13 a Ubuntu 12.04. V obou pak jde instalovat XFCE (je jenblíže Gnome 2), v Ubuntu navíc ten gnome-panel
a mělo by být na 5 let vystaráno :) (jen jestli nejsem moc velký optimista).

Ahoj,
osobně nemám problém s Mintem 12 v prostředí Cinnamon. Nainstaloval jsem to doma na všechny pc, která používáme ( na 1 nepoužívaném zůstala 10) i na neofic pc v práci. Varianty jak 32, tak 64 bit.

Prostředí Cinnamon šlape bez problémů :
Code: Select all
http://mint.petatricatnici.eu/index.php/cinnamon

Takže klidně skoč na 12 + Cinnamon.

S češtinou nemám problém, mé jazykové nastavení je čeština, slovenština, angličtina. Čili angličtina se zobrazí až v okamžiku, kdy není ani čeština ani slovenština- čili u mne minimálně.

Ohledně češtiny :
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=154&t=88468#p510411

S tímhle by jsi jako běžný uživatel neměl mít žádný problém ...
labeent
Level 2
Level 2

Postby rpet on Sun Apr 01, 2012 5:28 pm

ma nekdo zkusenost s cinnamonem na starsich ntb typu ibm t40/60 ? vim ze lm12 pod mate byl takovej divnej...
rpet
Level 3
Level 3

Postby labeent on Mon Apr 02, 2012 6:59 pm

rpet wrote:ma nekdo zkusenost s cinnamonem na starsich ntb typu ibm t40/60 ? vim ze lm12 pod mate byl takovej divnej...

IBM netuším.
Mám jen zkušenost se starším Dellem a starším Asusem. Oboje jede bez problémů, oproti verzi 1.2 je 1.4 viditelně lepší.
Oboje jede na LM12 32bit.
Viz.:
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=154&t=88468&start=0#p536427
labeent
Level 2
Level 2

Postby labeent on Mon Apr 02, 2012 7:02 pm

rpet wrote:ma nekdo zkusenost s cinnamonem na starsich ntb typu ibm t40/60 ? vim ze lm12 pod mate byl takovej divnej...

Hodně tam dělá ta vestavěná grafika Intel - jedna z mála věcí, se kterou jsou relativně malé problémy ( raději to hned zaťukám na zuby )...
labeent
Level 2
Level 2

Postby Luban on Tue Apr 03, 2012 7:08 am

Tak jsem do Mintu 11 nainstaloval XFCE. Bohužel, aby to nějak vypadlo k světu po grafické stránce, je třeba si s tím pohrát. To mě odrazuje. U Mintu jsem vždy oceňoval jak je graficky odladěné. Zkusil jsem LXDE a to dopadlo mnohem lépe. Navíc je možné použít lubuntu nebo Mint 12 s LXDE. Možná to je cesta pro konzervativním uživatele, kteří mají počítač jen na internet, multimedia (fotky, videa) a občasné psaní dokumentů a jsou zvyklí na to "svoje".
Uvidíme, jak do dopadne nakonec v Mintu 13 a v Ubuntu 12.04. Mrknu na ten gnome-panel. Možným řešením je možná i doinstalace LXDE do obou nových verzí. HW to utáhne, v tom problém není.
Luban
Level 1
Level 1

Postby volani.webnode.cz on Mon Apr 09, 2012 2:07 pm

Luban wrote:Tak jsem do Mintu 11 nainstaloval XFCE. Bohužel, aby to nějak vypadlo k světu po grafické stránce, je třeba si s tím pohrát. To mě odrazuje. U Mintu jsem vždy oceňoval jak je graficky odladěné. Zkusil jsem LXDE a to dopadlo mnohem lépe. Navíc je možné použít lubuntu nebo Mint 12 s LXDE. Možná to je cesta pro konzervativním uživatele, kteří mají počítač jen na internet, multimedia (fotky, videa) a občasné psaní dokumentů a jsou zvyklí na to "svoje".
Uvidíme, jak do dopadne nakonec v Mintu 13 a v Ubuntu 12.04. Mrknu na ten gnome-panel. Možným řešením je možná i doinstalace LXDE do obou nových verzí. HW to utáhne, v tom problém není.

Mě se LXDE nelíbilo.
Díky za info, pokud bych chtěl xfce, tak bych asi zvolil Xubuntu 12.04 a pohrál si s aplikacemi, alespoň než vyjde nový mint s xfce..
A nebo zkusit debian/LMDE ale tam mám problém že se mi to rozbije (repo) a nebudu to umět spravit a nebo to bude stát dost času (navíc když bych to instaloval někomu...).
volani.webnode.cz
Level 3
Level 3

Postby volani.webnode.cz on Mon Apr 09, 2012 2:12 pm

Osobně nevím co dál. mint 11 je starý a ty nové prostředí se mi nelíbí..
Vidím to buď na xubuntu a nebo na mate :D
He také pravda že jsem to pořádně ani nezkoušel a stále počítám s hodně starým HW (takže ostatní mají preference možná jinak..)
Osobně mi vadí zvyšující se nároky na HW když pokrok co se týká funkcí tomu neodpovídá (asi jsem v tomto ohledu konzervativní, dotykové obrazovky nemám a ani nějak extra nechci a každá změna z toho co jsem zvyklí mě pomalu připadá k horšímu..).
volani.webnode.cz
Level 3
Level 3

Postby majsterkoo on Mon Apr 09, 2012 4:33 pm

No, mohli by raději v první řadě pořádně propracovat xorg, aby fungoval na 100%, přepínání monitorů atd atd, mohli by udělat stabilní prostředí s moderníma funkcema a mohli by se začit dělat placené aplikace s velmi dobrou úrovní :D
majsterkoo
Level 2
Level 2

Linux Mint is funded by ads and donations.

Next

Return to Čeština (Czech)