Instalowanie Linuksa Mint na pendrivie

Polish Forum

Instalowanie Linuksa Mint na pendrivie

Postby Marcjusz on Fri Nov 23, 2007 2:26 pm

Linux Mint może być odpalany nie tylko z dysku CD, ale także z pendriva. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy jeden napęd CD, a chcielibyśmy uruchomić Minta i jednocześnie np. obejrzeć film na DVD.

Na pendrivie w czasie działania systemu nic nie jest zapisywane (zachowuje się on jak CD, czyli read only). Niestety, sami również nie możemy zapisywać swoich plików.

Żeby zainstalować Linux Mint na pendrivie należy najpierw ściągnąć plik .iso (np. LinuxMint-4.0.iso lub LinuxMint-4.0-KDE-beta-013.iso), a następnie założyć folder L-Mint na komputerze i tam przegrać ten plik.

Do folderu L-Mint trzeba też wgrać samorozpakowujące się archiwum fixmint.exe (do ściągnięcia stąd) i uruchomić.

Zostaną założone dwa foldery (7-Zip i syslinux) oraz dwa pliki .bat. Uruchamiamy fixmint.bat i (po przeczytaniu ostrzeżenia, że w folderze L-Mint może znajdować się tylko jeden plik .iso) wyrażamy zgodę.

W naszym folderze L-Mint powstanie nowy folder mint i to właśnie jego zawartość przegrywamy na pendriva. Oczywiście wszystko do głównego katalogu.

Następnie uruchamiamy (z pendriva!!!) plik makeboot.bat, tak żeby można było bootować komputer z pendriva. Operację tę wykonujemy tylko raz. Zresztą po niej plik makeboot.bat powinien się sam usunąć. Za to powstanie plik systemowy ldlinux.sys.

Uwaga: pliku makeboot.bat w żadnym przypadku nie można uruchamiać z dysku twardego (można sobie uszkodzić MBR), a tylko z pendriva, po przekopiowaniu do niego zawartości folderu mint.

I to właściwie wszystko. Oczywiście trzeba jeszcze zmienić w BIOS-ie kolejność bootowania, tak żeby USB-HDD było pierwsze. W niektórych BIOS-ach uzyskuje się to nie poprzez ustawienie kolejności: floppy, CD, HDD, USB etc., ale "gdzieś obok", gdzie podaje się kolejność twardych dysków (np. USB-HDD, Samsung Spin Point P80SD, WD Caviar SE WD800AAJS).

Powodzenia!

:mrgreen:
Marcjusz
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: Instalowanie Linuksa Mint na pendrivie

Postby wojtas on Tue Aug 05, 2008 3:30 am

sorry ale fixmint2.exe nie da sie juz sciagnac z http://www.pendrivelinux.com, zna ktos moze innego mirrora?
wojtas

Re: Instalowanie Linuksa Mint na pendrivie

Postby zadarmo3 on Mon Dec 01, 2008 10:41 am

Mam plik iso Linux Mint do wypalenia na płytkę, ale to nie jest live cd. Pytania mam dwa: 1: jak to zrobić? proszę krok po kroku bo ja w linuxach jestem ZIELONA, jak kolor tego forum 2: Czy obsłuży kartę wifi broadcom z laptopa Acer Extensa 5220? Ubuntu niby miał stery (7.10) ale zawsze było 0% zasięgu, a w hp wszystko normalnie
zadarmo3

Return to Polski (Polish)