Partycjonowanie

Polish Forum

Partycjonowanie

Postby Slaweczek on Fri Feb 22, 2008 9:08 am

Witam, będę pisał hasłowo, żeby nie przedłużać i Was nie zniechęcać: :)

Jak zpartycjonować moj HDD ? (podstawowe rzeczy wiem,. że min. 5GB, że musi być druga partycja o wielkości 1,5xPamięć RAM)

-jaki system plików? HTFS? FAT32? Moze jeszcze inny?
-jak nie stracic WinXP zainstalowanego na tym dysku? Mam jedną tylko partycję! Nie podzieliłem HDD wcześniej. Użyć Partition Magic?
Slaweczek

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: Partycjonowanie

Postby 9 on Fri Feb 22, 2008 5:40 pm

Dla systemu Linux system plików ext3
(niektórzy używają ReiserFS, który jest trochę bardziej wydajny, ale niej stabilny więc lepiej użyj ext3)

Możesz przygotować wcześniej partycję przy pomocy programu Partition Magic, (ja tak zawsze robiłem jak instalowałem Linuksa na tym samym dysku co Windows)
czyli:oprócz tej partycji na której masz Windows zrób:
partycję z systemem plików ext3 (na niej będziesz instalował Linuksa- daj minimum 6 GB)
i partycję Swap (około 1.5x RAM, jak masz 512 MB lub więcej wystarczy 1xRAM )

Gdybyś nie zrobił wcześniej partycji to (o ile pamiętam) podczas instalacji Linuksa też jest taka możliwość, ale moim zdaniem (szczególnie jak ktoś instaluje Linuksa pierwszy raz na dysku z Windowsem) to lepiej przygotować sobie wcześniej partycję w Windowsie programem Partition Magic.

Podczas instalacji Linuksa czytaj uważnie komunikaty!!!
Jeśli wcześniej podzieliłeś dysk na partycje to instaluj Linuksa na przygotowanej wcześniej partycji z systemem plików ext3 (Instalator powinien ją wykryć i ustawić się na niej domyślnie do instalacji, ale Czytaj i nie klikaj nic pochopnie żeby przypadkiem nie sformatować partycji z Windowsem).
9

Postby 9 on Sat Feb 23, 2008 11:40 am

Suplement

I jeszcze zanim podzielisz dysk (na którym masz Windows lub dane) na partycje zrób defragmentację dysku.
I jeszcze co do swap`a (jeżeli masz 512 MB RAM to swap max 1xRAM ale jak masz jeszcze więcej RAM to też nie warto dawać więcej niż 512MB na swap)
9

Postby Slaweczek on Mon Feb 25, 2008 5:25 am

Super, dzięki za zainteresowanie moim problemem,

rozumiem, że jesli założę partycję SWAP to juz wystarczy, nie musze z nią nic robić więcej, si? Linuź sam ją zlokalizuje po systemie plików i samoczynnie będzie z niej korzystał jak nalże?

Pozdrawiam
Slaweczek

Postby 9 on Mon Feb 25, 2008 5:38 am

"rozumiem, że jesli założę partycję SWAP to juz wystarczy, nie musze z nią nic robić więcej, si? Linuź sam ją zlokalizuje po systemie plików i samoczynnie będzie z niej korzystał jak nalże?"

Dokładnie jak napisałeś :)

Pozdrawiam
9

Postby aquarius on Sat Mar 01, 2008 2:35 pm

Slaweczek wrote:Witam, będę pisał hasłowo, żeby nie przedłużać i Was nie zniechęcać: :)

Jak zpartycjonować moj HDD ? (podstawowe rzeczy wiem,. że min. 5GB, że musi być druga partycja o wielkości 1,5xPamięć RAM)

-jaki system plików? HTFS? FAT32? Moze jeszcze inny?
-jak nie stracic WinXP zainstalowanego na tym dysku? Mam jedną tylko partycję! Nie podzieliłem HDD wcześniej. Użyć Partition Magic?
aquarius
Level 1
Level 1

Postby Slaweczek on Wed Mar 05, 2008 7:13 am

??? co to za post? gdzie odpowiedz?
Slaweczek

Linux Mint is funded by ads and donations.

Return to Polish