particije na Mintu i montiranje?

Bosnian-Croatian-Serbian Forum

Moderator: Vladimir

particije na Mintu i montiranje?

Postby siroliver.tnt on Tue Jul 19, 2011 7:43 am

Pozrdav
Potpuno sam novi u linuxu i u stvari ništa tu ne razumem, odlučio sam da probam i da mi to bude jedini OS.
Koristim laptop u koji sam skoro stavio novi hard od 500 GB i želim sa starog da prebacim elekrtonske knjige i muziku koju skupljam godinama (većina ovoga se može lako skinuti sa neta ali nešto i ne može).
Hteo sam kao na windowsu napraviti dve particije, jednu od 100 GB gde će biti sistem i drugu gde ću držati datoteke.
U slučaju da nešto sa linux Mintom pođe po zlu da mogu lako da ga srušim i ponovo instaliram, bez gubitka podataka.
Mislio sam da to ide jednostavno kao na windowsu ali nije baš tako.
Susreo sam se sa nečim što nikad do sad nisam radio, i na prvu mi je prilično teško da shvatim sve.
Našao sam neki turirijal na wiki linuxu ali kažem da sam totalni početnik u linuxu pa mi je to nerazumljivo.
Ima li smisla praviti te particije u svrhu očuvanja podataka?

Može li pomoć oko ovoga?
siroliver.tnt
Level 1
Level 1

Linux Mint is funded by ads and donations.

Re: particije na Mintu i montiranje?

Postby leonidas79 on Sun Jul 24, 2011 7:34 pm

Dobro došao u linux svijet :) Želim ti da prije svega istrajnošću i željom za istraživanjem sakupiš nova znanja i otkriješ sve prednosti slobodnog softvera.

Što se tiče tvoje ideje, sasvim je ispravna.Jedino mi nije jasno, da li koristiš samo laptop i na njemu imaš 2 diska (stari na kome ostavljaš windows i novi koji planiraš za Mint)? Ukoliko je stanje ovako, tada ćeš imati dual boot, odnosno moći ćeš koristiti i Windows i Linux po potrebi. Sve što treba da uradiš je da ubaciš instalacioni cd sa Mintom i u procesu instalacije napraviš 2 particije na novom disku, jednu osnovnu za sistem (/ odnosno root) i drugu za podatke i podešavanja (home).

Pogledaj tekstove na ovom linku, pa se javi ako ti nešto nije jasno:

http://vladaj.com/?page_id=434
leonidas79
Level 1
Level 1

Re: particije na Mintu i montiranje?

Postby spaxxx on Tue Jul 26, 2011 3:13 pm

Nije to toliko razlicito od windowsa, doduse nisi bio bas precizan gde si zapeo.

Prelazak na wina na Linux nije sasvim lak, ali nije ni pretezak. Ja kao radoznao covek radio sam u winu, Linuxu i Mac OS i od svih je najgori naravno win:najvise problema itd.

E sad, evo ti laksi predlog: isparcionisi disk iz wina. Posle mozes normalno da koristis particije prilikom instalacije linuxa.
spaxxx
Level 1
Level 1

Return to Bosnian-Croatian-Serbian