Budoucí české stránky linuxmintu

Czech Forum

Moderator: KOLEGA

Jaký CMS na web?

WordPress
13
65%
Joomla
2
10%
Drupal
1
5%
Jiný (dej reply)
4
20%

Total votes : 20

Re: Budoucí české stránky linuxmintu

Postby volani.webnode.cz on Wed Aug 08, 2012 7:42 am

Zaklad je kvalitní obsah, toho je málo.
A pak forma a způsob jak se k němu dostat.
Já se snažím agregovat veškerý obsah mimo toto forum na stránkách http://lmint.webnode.cz
Anglicky moc neumím, takže s překlady to je horší.
Nevím jak to bude dobudocuna s moderací na tomto foru, zatím to většinou fungovalo bez moderace, byť to nebylo a není úplně ideální.
Máme povolení psát do české ubuntí wiki (i věci specifické pro mitn lišící se od ubuntu) s podmínkou "pokud tam nebudeme dělat bordel" :D
- Nevím o tom, že by to někdo využil..
Na vlastní wiki asi zatím pořád není příliš sil (nechci aby to dopadlo jako wiki na opensuse.cz ).
Nikoho nebudu nahánět aby prudil aby dělal překlady.. Prostě co je to je a všechno se počítá, ale hold toho zatím tolik není.
Mě osobně nejvíce chybí český překlad článků z blog.linuxmint.com .
Ale část z toho vychází jako novinky nebo zprávičky na root nebo abclinux s malým zpožděním a na mých stránkách se snažím aby byly odkazy na všechno co vyjde.. :D
volani.webnode.cz
Level 3
Level 3

Linux Mint is funded by ads and donations.

Postby KOLEGA on Fri Aug 10, 2012 8:19 am

Souhlas, buďme skromní... (Wiki zatím ne)
Musím říct, že texty z blog.linuxmint.com jsou velmi zajímavé ale na překlad... Je to zabijačka. V bežných překladech (dokumentace, apod.) se +- opakují ty stejné výrazy.
K těm pravidelnějším textům: Jsem určitě pro, psát jakési krátké shrnutí všeho zajímavého (jako např. blog.ubuntu.cz), ale je zde podmínka aby se toho někdo schopný a zodpovědný chopil, protože to bude vyžadovat velmi velké množství času.
Liberal Fanatic Linux Mint User
KOLEGA
Level 1
Level 1

Postby ulo on Thu Aug 16, 2012 9:03 am

Tak ono by asi i stačilo, kdyby někdo přeložil aspoň to, co zrovna úspěšně podle nějakého postupu vyřešil - on by se pak časem postupně nastřádal materiál na wiki :-)
Až něco budu řešit, zkusím to sepsat. Páč jsem tu nový (přešel jsem z jiného systému na Mint), tak se tu na foru musím trochu rozkoukat, kam co dát a tak...
Velmi vítám snahu udělat české komunitní stránky - palec nahoru pánové!
ulo
Level 1
Level 1

Postby Kagkouro on Sat Aug 18, 2012 11:50 pm

Kagkouro
Level 1
Level 1

Postby lubor on Thu Sep 06, 2012 7:18 am

Ahoj Lidi,
Koukám, že tu spousta lidí samostatně pracuje na stejné věci. Což je strašná škoda a hlavě ztráta času.
V současné době komunikuji s leadry Mintu o oficiálním uznání české linux mint komunity. (nějaký čas to ještě potrvá, jsem docela zaneprázdněn)
Výsledek zde určitě oznámím.

Rád bych mimo jiné získal všechno know how ohledně SW, tzn templaty pro forum, web, atd.
Připadá mi totiž zbytečné znovu vynalézat kolo....

Vás, kteří se věnujete ve volných chvílích webu, bych rád sjednotil do jednoho týmu, který bych měl pod kontrolou. Nastarosti by měl správu komunitního webu a dále spolupráci s Czech Translators Teamem, který vedu.

Komunitě mohu poskytnou svoji VPS sedící na 10Gbps konektivitě ale bohužel jen s 20GB disku...

Lubor
Czech Translators Team
lubor
Level 1
Level 1

Postby majsterkoo on Sat Sep 08, 2012 4:48 am

Ahoj lubore,
říkáš, že si každý dělá na svém, ale sám chceš začít úplně od začátku 8) . Jelikož vytváříme komunitní stránky, tak zatím nebylo v plánu, že by jsme volili vzhled webu, jaký používá Linuxmint.com. Ovšem vzhled fora získat od nich by bylo super 8) .

V plánu bylo sehnat co nejvíce lidí spolupracující na linux-mint.cz (linuxmint.cz má někdo již zaparkován - že by vaše česká překladatelská komunita?). Jediní, kdo se podílejí na stránkách je rpet (ten nám to sponzoruje, bez něj by to nebylo), já a kolega. Ostatní se připojovat nechtěli.

Co kdyby se tvůj tým připojil k linux-mint.cz (já osobně si myslím, že ten vzhled co tam je je až na pár drobností suprový...), udědala se společná wiki, forum, přeložily se stránky Cinnamon a MATE? Já to v plánu mám, ale od začátku se mi již začínat nechce...

Toť vše, můj chaotický a rychle napsaný proslov je u konce. Doufám, že budeš nějakým způsobem reagovat :lol: .
majsterkoo
Level 2
Level 2

Postby lubor on Sat Sep 08, 2012 12:28 pm

Ahoj,

jsem pro, aby se zachovala podoba stránek. Jen se musí vyřešit co všechno musí obsahovat, aby jsme splňovaly podmínky pro vzdnik oficiální komunity.
Jestli je tým, který se stará o jejich vznik sehraný, nemá smysl vytvářet nový...

Jen chci upozornit, že domána linux-mint.cz je z nějakého důvodu na black listu a je některými proxynami označována jako sexual content....
Asi by to do budoucna chtělo vyřešit...

L.
lubor
Level 1
Level 1

Postby majsterkoo on Sat Sep 08, 2012 1:47 pm

EDIT

Určitě by byla potřeba sjednotit uživatele, co se na těchto věcech nějak podílejí. Chce to zaprvé nejlépe on-line kontakt a taky nějakou databázi uživatelů. Řekněmě, že vem necháme, doladíme ho a nasypeme obsahem. Poté zase udělat nějakou skupinku lidí, co si vezme na starost forum. Sjednotit síly a pomalu začít tvořit wikipedii. Dodělat lokalizaci prostředí MATE - tam mám práva, takže vás klidně do české sekce pozvu, chybí tam už asi 4% překladu...

No a pak vymyslel nějaký způsob propagace...
majsterkoo
Level 2
Level 2

Postby lubor on Sun Sep 09, 2012 6:04 am

Ohledně překladu MATE, kde se překládá? Nemám o tom žádnou informaci, ...

Nedíval jsi se náhodou proč je ta doména linux-mint.cz na black listu?
Dále by chtělo donutit google, aby naindexoval ty stránky, zatím je vůbec nezná...

Stránky lmint.webnode.cz/ mi našel hned...

Pro účely správy databáze uživatelů/spolupracovníků/aktivních členů, jsem na launchpadu vytvořil speciální tým
Czech Linux Mint Community Team, https://launchpad.net/~czech-mint-community-website.

Budeme tak mít k dispozici mailing list a snadno tak všechny členy může informovat o novinkách a evidovat jejich aktivitu.

Prosím všechny ty, kteří se chtějí do projektu zapojit aby se do tohoto týmu zapsali...

Díky
L.
lubor
Level 1
Level 1

Postby majsterkoo on Sun Sep 09, 2012 7:44 am

MATE projekt se překládá na Transifex.com, https://www.transifex.com/projects/p/MATE/language/cs/. SEO optimalizaci stránek bude potřeba pořešit, zatím jsem to neřešil, protože by maximálně odlákala nezkušeného uživatele - zatím není obsahově kompletní.

Ještě jsem přemýšlel domluvit větší spolupráci s čvut. Pro českou republiku (a doufám, že i pro slovenskou) mají rychlý upload, já od nich tahám v průměru 1.7-1.8 MB/s a linuxmint.com je mají jenom jako sekundární zrcadla... Třeba by se s nimi dalo domluvit i další úložiště a mohli by jste tam uploadovat vlastní uploady (příručky atd...). Taky by to chtělo upravit LiveDVD tak, aby ještě před instalací defaultně mluvil na uživatele česky, protože ti, kteří neviděli nikdy angličtinu z totho mohou být vystrašeni...

Ale jak říkám, chce to sehnat skupinu lidí a domluvit se někde on-line, takový vyřizování těhle věcí přes e-maily a fora nemám rád, protože je to na dlouhou dobu...
majsterkoo
Level 2
Level 2

Postby lubor on Sun Sep 09, 2012 4:22 pm

Ahoj,
MATE:
Transifex.com, je oficiální tool pro překlad MATE, nebo ty překlady pak propaguješ dál?

Spolupráce s ČVUT:
Ano, to je dobrý nápad, bohužel již nemám žádný kontakt na někoho, kdo spravuje ftp na Silicon Hillu, ty někoho znáš?
Jinak by se to asi muselo řešit nějakou oficiálnější cestou.

LiveDVD:
Toto již někdo navrhoval na community.linuxmint.com, jeho idea byla, že by existoval přímo lokalizovaný instalátor pro daný jazyk ale bylo to odmítnuto.
Já si myslím, že odůvodněně. Museli by pak na web skladovat všechny jazykové mutace ve všech různých verzích. Jejich datová zátěž by pak rostla geometrickou řadou pro každý podporovaný jazyk.
Neříkám, že pokud se najde pár schopných Pythonistů, že bychom si instalátor nemohli upravit..

Komunikace:
Ano, opět souhlasím, že pokecat si s někým přes skype nebo cokoliv jiného je příjemnější než datlení mailů. Ale uvědom si, že spousta lidí nemá chuť pravidelně sedět u počítače a dělat VOIP meeting, nehledě na to, že pokud se komunikuje přes fórum/email alias, každý si může dohledat co se v minulosti řešilo a jaký byl výsledek...

L.
lubor
Level 1
Level 1

Postby majsterkoo on Mon Sep 10, 2012 12:39 am

Ahoj,
Transferix.com dle mých poznatků bude oficiální tool pro překlad MATE.

S ČVUT žádný kontakt nezdílím, ale nemyslím si, že oficiálnější cestou by se to vyřídit nedalo...

Momentální prioritu bych viděl v zjištění, co musí splňovat web, aby se mohl stát oficiálním komunitním webem.

Komunikací se nemyslel přímo Skype, měl jsem na mysli nějaké IRC, ICQ, možná by se dal využít Facebook. Všechny tyto komunikátory historii používají. Pokud se bude řešit něco s výsledkem, tak se může využít třeba forum, ale v případě, kdy na cílové věci bude spolupracovat více lidí bude komunikátor určitě více než vhodnější... :)
majsterkoo
Level 2
Level 2

Postby labeent on Mon Sep 10, 2012 5:15 pm

Ahoj,
jestli můžu svůj skromný názor - chtělo by to na stránkách mít logo Mintu, které lidé znají - viz to, co je zde na fóru v záhlaví. Chápu, že to chceš graficky zmodernizovat - jednou jsi mi to i psal - ale to logo prostě lidé znají a hledají. Je to stejné jako Ubuntu. Stránky jednotlivých komunit ho prostě používají. Asi se musí požádat o svolení, to snad nějak zvládneme. Chápu i to, že grafiku budeš částečně řešit, až se stránky zaplní, ale na druhou stranu proč na ně již teď neukázat? Přidej tam odkaz na fórum, které zatím přesměruje sem, nadpisy nedoplněných stránek zalinkuj na originální anglický web. Udělej stálý banner, že stránky jsou ve výstavbě a vše bude ok. Pokud uživatel něco nenajde na stránkách nebo tomhle fóru, tak se jukne na ofic. stránky. Tím budou stránky přeci jen funkčnější a po SEO optimalizacích i vyhledávanější.

A z jiné stránky: Pokud budu vědět o něčem zajímavém, rád o tom napíšu. Takže se Ti hlásím do té Czech skupiny ...
labeent
Level 2
Level 2

Postby lubor on Tue Sep 11, 2012 3:13 am

Ahoj,

plně souhlasím s labeentem. Nac vymyšlet něco co už je a je to mezi uživateli známé a zavedené...

Prosím, zapisujte se do komunitního týmu ať víme kolik lidí se chce projektu zůčastnit....
Jeho stránky jsou zde: https://launchpad.net/~czech-mint-community-website

L.
lubor
Level 1
Level 1

Postby rpet on Tue Sep 11, 2012 5:16 pm

jsem na dovoleny, takze kratce.

doufam, ze clenove ceskeho teamu na launchpadu nejsou nastvani tim, ze tu existuje jina skupina, ktera chce delat web mintu lip a hezcejc - to, ze tam neni ofiko logo mintu, nebo to, ze ta domena nejede pod nejakym spolecnym projektem Linux Mint, snad nebude rozhodujici pro pripadny (ne)uspech webu.

prestante prosim hledat spory tam, kde zadne byt nemusi. je uplne jedno, na jakem serveru to sedi (btw pro Lubora, pokud se ti nelibi stavajici konektivita, muzu ty stranky hodin na 3 X 10GB T1 lajnu, samostatny porty po 100MB, a neomezenej VP server v hodne huste spickovym datacentru v GB. soudim, ze bys byl stastnej a unesenej. jenze ja k tomu nevidim - alespon zatim - zadnej duvod.), pod jakou domenou to jede a kdo ty stranky dela.

me konkretne se vzhled linux mint sablon silne nelibi - jakozto (byvaly) grafik se snazim drzet nejakeho citu, ktery LM strankam dost zasadne chybi - na rozdil od ubuntiho layoutu a designu treba, ktery je genialne jednoduchy, uhledny a zajimavy zaroven. proc bych mel tedy jasat nad tim, ze nam nekdo chce vnutit neco tak silene osklivyho? naopak. pokud kluci udelaj cokoliv hezciho, budu jejich praci branit zuby a nehty zaroven ;)

@majsterkoo: mozna by to chtelo nejdriv vyresit grafickou podobu stranek a pak do toho nasypat obsah? mit na to cas, pomuzu ti s tim, ale ted se venuju rodine v cechach a az se vratim do uk, budu toho mit zase plnej kotel, takze...

domena linux-mint.cz a black list? na jaky proxy? hodte sem detaily, at to muzu resit. reci typu 'nekde jsem slysel, ze...' neberu.

SEO se udela, az tam neco bude. ted rikam jen zaplat panbuh, ze nas google nevidi - bylo by to dost trapny.

komunikace?

ta bude u maly komunity vzdycky problem. nekolikrat jsem byl na irc a kdyz jsem tam celej den mluvilsam se sebou, vzdal jsem to.

toz asi tak...
rpet
Level 3
Level 3

Postby lubor on Wed Sep 12, 2012 7:47 am

1) Nevim pro by cesky lanchpad team mel byt nastvany. Chtel jsem vyjednat hotove reseni stranek od upstream, protoze by to usporilo more casu a jak jsi sam rekl, mohl by si se venovat uz jenom uprave obsahu.
Tohle reseni byste pak mohli postupne upravovat dle sveho obrazu.
Zastreseni pod oficialni projekt nam pak pomuze zviditelnit lokalni komunitu…
Reci typy “lip a hezceji” mi pripadaji smesne… Neco co vypada hezky nemusi byt lepsi a naopak.

2) Nepsal jsem nic o tom, ze se mi nelibi konektivita na ktere stranky sedi. Pouze jsem konstatoval, ze mohu komunite nabidnout svoji VPS. Jediny kdo se snazi hledat spory jsi pravdepodobe ty.
Az do ted jsme tu normalne diskutovali o resenich...

3) Sorry v black listu neni domena ale IP adresa 109.123.209.194 na ktery ten server sedi. Zaznam jsem nasel na IP.v4BL.org a http://www.blacklistmaster.com, ale urcite jich bude vic nemel jsem cas se v tom hrabat.
Aspon budes vedet kde zacit..
4) IRC a jine realtime komunikatory mi taky neprijdou uplne vhodne, uz jsem o tom jednou mluvil…

L.
lubor
Level 1
Level 1

Postby lubor on Wed Sep 12, 2012 8:21 am

Ještě dotatek, na http://domain-blacklist.e-dns.org/linux-mint.cz jsem našel, že i interni servery GTSky, nebo kde to VPS mas, jsou na blacklistu:
LISTED 276ms APEWS Level 2
DNS MX Record (Mail Server) mx2.savana.cz. resolves to a blacklisted IP 81.0.240.253
DNS MX Record (Mail Server) mx1.savana.cz. resolves to a blacklisted IP 81.0.240.252
LISTED 671ms BBQ
DNS MX Record (Mail Server) mx1.savana.cz. resolves to a blacklisted IP 81.0.240.252
LISTED 801ms TechnoVision SpamTrap

Ale jak vidíš, tak jsou to nějake mail servery, takže by nám to nemělo vadit...
lubor
Level 1
Level 1

Postby rpet on Mon Sep 17, 2012 7:28 am

aha.

tak ja ti to lubore, malinko objasnim, s tvym dovolenim.

na vzhledu zalezi - a prakticky vsude. pokud to tobe prijde smesne, je to tvoje vec, ja osobne se neminim podepsat pod nic, co ma vzhled 80-tych let, ta doba uz je davno za nami. respektuju to, ze jsi spis asi technicky zalozeny typ, nic mene, pokud nemas cit grafika, nesud ostatni, to neni fair.

za druhe. to, jestli spadne mail server savany na black-list neovlivnim ani ja, ani ty, ani admin hostingu. duvody banu budou pravdepodobne dany tim, ze jiny uzivatel sdilene IP fungoval v ramci jejich hostingu jako spammer a poslal IP na ban. a protoze si technik, tak to vis stejne tak dobre, jako ja. tocit se tedy na tom, ze nejaka IP adresa je v banu je blbost, protoze se ti to samy muze stat i u wedosu - a ze to je panecku hodne znamej a dobre udelanej hosting. tuhle debatu tedy necham byt, protoze by nikam nevedla.

pokud budou stranky tehle komunity sedet na upstreamu v jejich designu, a ty nam rikas, abychom si to potom doladili do lepsi podoby, netuism, kde je videt ta vyhoda. protoze prace s tim bude tak, jako tak. akorat ze ted to delame po svem a od zacatku, u vas budeme sesnerovany pravidly official community. navic, ze by se official community pretrhla, aby nekomu pomohla, jsem asi nejak nezaregistroval - psal jsem x mailu na vedouci celny lm komunity pod upstream a nikdo, opakuji NIKDO se ani neuracil na moje maily odpovedet. a s takovou grupou mame spolupracovat? to si snad delas srandu...

o uspechu ci neuspechu nerozhoduju ja, ani ty a ani upstream sevrery. jedine, co rozhodne, bude obsah, podporeny designem. pokud tohle nechapes, je to problem na tvoji strane. sam se nad tim zamysli a podle toho se zarid.
rpet
Level 3
Level 3

Postby lubor on Mon Sep 17, 2012 10:51 am

1) Ano, vim na vzhledu zalezi, jenze takovych co chteli delat "veci lip a hezceji" bylo spousta a kde dnes jejich projekty jsou...
Jako "byvaly grafik", jak o sobe prohlasujes, jsi byl pravdepodobne soucasti nejakeho vyvojarskeho tymu.
Urcite dobre vis, ze v praxi se "staveni na zelene louce" pouziva jen hodne malo a to ze dvou duvodu:
Penize
Cas
Nas nastesti tlaci jen ten cas. Zatim mame v teamu jen par lidi, kteri urcite nebudou ochotni venovat kazdy vecer bastleni backendu v PHP, ktery uz je jednu hotov odladen.
Vis co by si usetril casu Tim, ze by si navrh pouze novou sablonu pro stavajici backend?
Mohl by ses na ni do sytosti vyradit a mohl by ses pod to i podepsat, kdyz na tom tak bazirujes...

2) Asi jsi opet poradne necetl co jsem Ti posilal. Adresy mail serveru jsem Ti tam hodil jen pro informaci.
Jasny, ze jejich prezenci na blacklistu neovlivnis, ale porad plati ze muzes ovlivnit zda na nem bude adresa/hostname tveho stroje.
Tahal sis triko, ze to vyresis, kdyz ti poslu informace, ale nic se nestalo a jen tu tlachas o obecnych vecech, ktery kazdy zna....
Asi to nechapes ale pokud si nekdo otevre stranky linux-mint.cz a misto ocekavaneho obsahu na nej vykoukne hlaska ze domena je blokovana,
k cemu pak bude tvuj super nadcasovy, genialni a buh vi jeste jaky design?
Pravdepodobne pro srandu kralikum...
Pro zacatek, by si mohl sednou a napsat adminum tech black listu/registru/webhostingu, aby Te odstranili, nic jednodussiho udelat nemuzes...

3) Nevim co je na tom nepochopitelno.
Tak znovu, je snad velky rozdil pokud pouzijes stavajici odladenou webovou aplikaci a pouze ji predesignujes nebo zacnes od nuly se vsemi nasledky, ktere to nese (neodladenost platformy, hora buggu, atd..).
Casove bych to odhadl, ze na vysledne reseni by si potreboval tak 4x vice casu (nalezeni vhodnych podpurnych nastroju,vyvoj backendu, vyvoj fronendu/design, QA)

Ano, prace s komunitou je slozita. Ocividne s tim nemas velke zkusenosti. Komunikace s leadry je obtizna. Musis brat, ze jsou to taky obycejni lide, ktere nikdo za jejich praci neplati a delaji to vse ve svem volnu.
Typuju, ze napriklad Clement bude denne zavalen stovkami emailu a nez se jima prokouse nejakou dobu to tvrva.
Moje osobni zkusenost je, ze odpovida tak do 3-4 tydnu.
Pochybuji, ze by nas komunita chtela nejak svazovat, naopak. Proc chci docilit uznani, je z duvodu ujasneni autorskych prav.

Ano, o uspechu rozhodne nerozhodujeme mi dva.

Zaroven zadam ostatni cleny ceske komunity aby vyjadrili svuj nazor:

1) Stavba na zelene louce
2) Upravit stavajici reseni

Tesim se na vase nazory...

Lubor
lubor
Level 1
Level 1

Postby majsterkoo on Mon Sep 17, 2012 2:26 pm

Já si myslím, že na zelené louce nikdo nestaví. Šablona, která je momentálně na linux-mint.cz je pravidelně updatovaná a plně funkční. Bylo by hezké, kdyby někdo vzal nějakou šablonu a krásně to přeskinoval, jenže to se minimálně letos určitě nestane. Mě osobně nikdy grafika nešla, mám možná 1% představivost a to se přeceňuji :mrgreen: .

Myslím, že nejlepší bude začít vyjasněním situace. Těmahle hádkami se nikde neposuneme. Je jasné, že vždy bude někdo proti, s tím nic nikdo neudělá.

Já k tomu nemám pořádně co dodávat, snad jen to, že v té nejvyšší pozici by měl být někdo, kdo tady bude skoro každý den, bude se aktivně podílet na celém projektu a bude mít přehled, co se v Linuxmintové brandži děje... Toť vše.
majsterkoo
Level 2
Level 2

Linux Mint is funded by ads and donations.

PreviousNext

Return to Čeština (Czech)