Линукс Минт български форум

Bulgarian Forum
RacerBG
Level 4
Level 4

Re: Линукс Минт български форум

Postby RacerBG » Fri Feb 13, 2015 11:52 am

bvlgr wrote:Здравейте, ползвам Минт от 2010-та.Тогава от чисто любопитство реших да разуча какво е това Линукс. :lol: След 10 минути разцъкване на LiveUSB реших че това е моята ОС, инсталирах и никога повече не се върнах към Win....
Споделете коя версия ползвате, аз съм фен на Cinnamon.

По принцип залагам на сигурно с Mate, но ако искам ефекти тук и там - избирам Cinnamon.
Proud of Linux Mint!

jiveq
Level 1
Level 1

Postby jiveq » Sun Mar 01, 2015 1:19 pm

bvlgr wrote:Здравейте, ползвам Минт от 2010-та.Тогава от чисто любопитство реших да разуча какво е това Линукс. :lol: След 10 минути разцъкване на LiveUSB реших че това е моята ОС, инсталирах и никога повече не се върнах към Win....

И аз съм фен на Cinnamon :D

sasht
Level 1
Level 1

Postby sasht » Mon Mar 02, 2015 2:02 am

Аз ползвам MATE, сега 17.1. Cinnamon не го ползвам, главно заради това, че не може да се слагат вертикални панели, а на лаптопа ми панелът е точно там (екранът е по-малък и е по-удобно панелът да е отстрани за да не заема вертикалата, където пространството е по-ограничено).
Ползвал съм и КДЕ, но е прекалено тежка за компютъра ми, с прекалено много шарения, което обърква. На всичкото отгоре (не знам защо) не ми работеше опцията за приспиване на компютъра (която ползвам много често) и тогава съвсем се издразних и го махнах.
Ползвал съм и Debian Gnome 3, но беше прекалено тежка графичната среда за компютъра ми и насичаше. На всичкото отгоре и страшно неудобна за работа. Иначе красива, без излишна шарения...
Ползвал съм и Ubuntu с Unity, но ми блокираше, когато отварях даша, на всичкото отгоре смениха файловия мениджър с някакъв супер неудобен, а и смяната на клавиатурата ен/бг не се сменяше като хората... Въобще сума проблеми с тази графична среда. Колко ядове брах с нея, не е истина...
Тъй че с времето си намерих правилната за мен дистрибуция - Минт МАТЕ - стабилна, удобна, функционална :-) Имам един единствен проблем с графиката - когато стартирам qBittorent или Skype, иконите на двете програми в нотификейшън ерията като че ли летят - отиват по-нагоре, вместо да са центрирани по средата на панела, както системните икони на Линукса.

Получава се ето така:

Image

А трябва да е така:

Image

Иначе панелът съм му увеличил големината за да се вижда по-добре - на 32 пиксела големина е и може би защото иконите са по-малки, не могат да се центрират като хората. Ама това е дребен проблем, който се оправя с няколко отваряния и затваряния на съотв. програма.

jiveq
Level 1
Level 1

Postby jiveq » Wed Mar 11, 2015 11:37 am

Жалко, наложи се да се откажа и да се върна отново на бозичката :( . Инсталирах ментичка на много приятели но при мен се появи проблем. Процесора ми се напича жестоко :(

RacerBG
Level 4
Level 4

Postby RacerBG » Thu Mar 12, 2015 3:11 pm

jiveq wrote:Жалко, наложи се да се откажа и да се върна отново на бозичката :( . Инсталирах ментичка на много приятели но при мен се появи проблем. Процесора ми се напича жестоко :(

Използвай Минт XFCE без ефекти и това би трябвало да оправи проблема. ;)
Proud of Linux Mint!

jiveq
Level 1
Level 1

Postby jiveq » Fri Mar 13, 2015 3:04 pm

Не става все пак благодаря за съвета :). Открих решение, maya без ъпдейти, в новия кернел има бъг, четох във форумите ще го оправят но скоростта на win е ужасна и сега съм на maya 13, това беше първият ми опит на линукс минт, преди това използвах убунту. Спрях и някои задачки които работеха на 100% и се справих временно с проблема.

bvlgr
Level 1
Level 1

Postby bvlgr » Thu Mar 19, 2015 4:42 am

Аз имах проблеми с лаптопа на жената- sony vaio с допълнителна видео карта ATI. Вентилатора фучеше през цялото време като МиГ 29 .. Борбата беше дълга, успеха частичен. Накрая се отказах.
В момента съм с Dell OptiPlex 755 върви много леко. Имам само един малък досаден пробле: google earth не тръгва. Пише че ми е слаба видео картата,( което е така) но под уиндоус примерно няма проблем. Някой може ли да помогне?

bbaian
Level 1
Level 1

Postby bbaian » Sat Apr 18, 2015 4:26 pm

Здравейте, наскоро инсталирах на жена ми Линукс Минт 17, тъй като непрекъснато се оплакваше от Уиндоуса си, че й забивал и т.н., нали разбирате...... женски му работи:). Аз самият почти не го познавам, но интуитивно доста прилично се оправям. Настроих го, доколкото успях да открия кое къде е. Жена ми е очарована - бърз, стабилен, страхотно се държи. На мен също ми хареса и почнах да го човъркам:))...да инсталирам и пробвам разни екстри, които ползвам под Уиндоус в домашната мрежа. И въпреки, че за доста неща добре се ориентирам, все още съм лаик:)) Например - инсталирах TVMobili, програмата явно е активна, тъй като сървъра се появява на ТВ-то ми. Но нямам иконка в менюто с програмите и не мога да заредя програмата на десктопа и да си настроя сървъра. Ще се радвам някой да може да ми помогне. Това е една от основните причини да не мина изцяло на Линукс, тъй като тази екстра е за децата, които най-вече зяпат филми. Срещам трудности и с архивите, но това по-нататък. Предварително благодаря:)

Girofle
Level 1
Level 1

Postby Girofle » Thu Jul 16, 2015 4:32 am

Поздрав към всички от нов член на форума.В действителност ползвам Linux Mint от около година,за което време го обикнах и почти свикнах с особеностите му.Понастоящем го ползувам на 2 настолни машини и съм повече от доволен. Единственият проблем при мен е,че не знам как да "накарам" втори и трети харддиск да се маунтват автоматично,предвид обстоятелството ,че като операционнен използувам SSD и не ми се иска да го пълня с даунлоуди.Тоест,при сваляне да мога да посоча друг диск за място на съхранение,разлочно от операзионният диск.Бих бил признателен за вяка помощ от съфорумниците.Поздрави.

Koletz_N
Level 1
Level 1

Postby Koletz_N » Wed Sep 23, 2015 2:47 am

Колеги здравейте. Вчера реших да буттна за малко до Windows 7 от Mint 17.2 XFCE. От тогава ми се загуби настройката за тапет на десктопа Фона на десктопа стои черен а когато повикам сетингите виждам че там я няма зададена директорията с тапетите ми... Налага се да рестартирам графичната среда за да се появви зададения от мен тапет. Какво трябва да ви дам като лог за да можем да разрешиме проблема?

ALF13
Level 3
Level 3

Postby ALF13 » Wed Sep 30, 2015 8:48 am

Post by Girofle on 16 Jul 2015, 11:32
Поздрав към всички от нов член на форума.В действителност ползвам Linux Mint от около година,за което време го обикнах и почти свикнах с особеностите му.Понастоящем го ползувам на 2 настолни машини и съм повече от доволен. Единственият проблем при мен е,че не знам как да "накарам" втори и трети харддиск да се маунтват автоматично,предвид обстоятелството ,че като операционнен използувам SSD и не ми се иска да го пълня с даунлоуди.Тоест,при сваляне да мога да посоча друг диск за място на съхранение,разлочно от операзионният диск.Бих бил признателен за вяка помощ от съфорумниците.Поздрави.

Здрасти, колега, виж това клипче как се прави хард диска ти (или някой дял) автоматично да се зарежда. :wink:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/849 ... ntTuto.mp4

ALF13
Level 3
Level 3

Postby ALF13 » Wed Sep 30, 2015 8:56 am

Postby RacerBG on 12 Mar 2015, 22:11

jiveq wrote:
Жалко, наложи се да се откажа и да се върна отново на бозичката :( . Инсталирах ментичка на много приятели но при мен се появи проблем. Процесора ми се напича жестоко :(

Използвай Минт XFCE без ефекти и това би трябвало да оправи проблема. ;)

Илии си смени охлаждането на процесора с нещо подобно - http://www.pazaruvaj.com/ventilatori-c3 ... wgodRswMpA :D

Шегата настрана, не знам дали за теб такава инвестиция е оправдана, но аз съм с такова животно и дори при мощен овърклок на процесора и натоварване на макс, се държи супер стабилно!
Освен това е доста безшумен, преди със стоковото охлаждане като се понапечеше, все едно имах миниатюрна резачка в кутията на компа. Адски бучеше, сега си е доста тих.

ALF13
Level 3
Level 3

Postby ALF13 » Wed Sep 30, 2015 9:01 am

jiveq wrote:

И аз съм фен на Cinnamon :D

+1 за Cinnamon

dextermorgan
Level 1
Level 1

Postby dextermorgan » Fri Jan 08, 2016 6:15 am

Здрасти и от мен и за много години на всички.
Разкарах уиндоуса преди 2 месеца и се чувствам прероден с линукса,кара моъка ми да работи :).
Ползвам cinnamon + kali-xfce във виртуалбокс.

ALF13
Level 3
Level 3

Postby ALF13 » Wed Jan 13, 2016 4:37 am

Аз съм с dual boot windows 7 и Linux Mint 17.3 Cinnamon 64bit. Windows-а го ползвам само и единствено за игри, а за всичко останало Linux Mint ми върши супер работа. :wink:

niun01
Level 1
Level 1

Postby niun01 » Sat Jan 16, 2016 12:35 pm

Здравейте на всички! Правя първите си стъпки в тази среда и ще имам нужда от малко помощ.
Как да си направя Win-a да може да boot-ва и Linux mint? Всяка помощ ще бъде оценена.

ALF13
Level 3
Level 3

Postby ALF13 » Sat Jan 23, 2016 6:07 am

niun01 wrote:Здравейте на всички! Правя първите си стъпки в тази среда и ще имам нужда от малко помощ.
Как да си направя Win-a да може да boot-ва и Linux mint? Всяка помощ ще бъде оценена.

Здрасти! Това което се опитваш да направиш е да имаш две операционни системи на компютъра си. Нарича се dual boot

С какъв уиндоус си?

niun01
Level 1
Level 1

Postby niun01 » Sat Jan 23, 2016 2:52 pm

Със седмица съм. Urtimate. DVD записвачката ми е повредена и трябва да използвам USB. Коя е най-добрата програмка за USB boot?

ALF13
Level 3
Level 3

Postby ALF13 » Fri Jan 29, 2016 5:12 am

Ето тази няма грешка http://www.pendrivelinux.com/universal- ... -as-1-2-3/

vyuahm
Level 1
Level 1

Postby vyuahm » Sat Jan 30, 2016 10:16 am

Инсталирах си 17.3 KDE и Канела. И при двете след ден-два нещо или някой ми напълни целия хард ( 30 GB). При което се наложи да инсталирам отново 17.1 При канелата проверих къде е нагъчкано - / var log и speech dispatcher, където вече не мога да вляза и се наложи да инсталирам пак 17.1 Дали някой знае на какво се дължи? И как може да се оправи?

Return to “Български (Bulgarian)”