Направи си сам - Първи стъпки с Дебиан

Bulgarian Forum
RacerBG
Level 4
Level 4

Направи си сам - Първи стъпки с Дебиан

Postby RacerBG » Fri Jun 26, 2015 7:06 am

Колеги, дни наред си блъсках главата с това, какво мога да направя за да разнообразим нашия скромен форум и лампата светна:

Аз, както и вие (очевидно) започнахме своята "кариера" в Линукс, благодарение на Линукс Минт. Логично е след време човек да си каже: "Искам да опитам нещо различно, вече не съм новак!" От личен опит Ви казвам RPM дистрибуциите не са залък за всяка уста, затова ще се придържаме към Debian бранша или с точност - Debian Jessie. Преминах през какви ли не дистрибуции, основно базирани на Убунту, но все ще им намериш някакъв недостатък - тази програма защо е тук, защо има толкова много програми, моя любим медия плейър къде е и прочие... За да решим този проблем е нужно сами да си "сглобим" операционната система, няколко дистрибуции предлагат тази възможност - Debian, Arch, Gentoo, Slackware. От тези 4 дистрибуции с Debian се работи най-лесно и е най-подходяща за начинаещи в напреднал стадий. :D Естествено нищо не Ви пречи да персонализирате Минт или която и да е друга вече сглобена ОС, но най-добър резултат се постига, когато всичко е изградено от нулата. Ако не сте сигурни в това, което правите - използвайте VirtualBox, първо!

Инсталация - ако имате конкретни въпроси, напишете коментар

Инсталаторът на Дебиан дава достатъчно точни инструкции за това какво да правите (има точен превод на български), а и предполагам не сте пълни новаци, нали?

Няколко важни неща, които искам да отбележа:
1. Когато стане време за подялбата на дисковото пространство може да изберете "Guided - use entire disk", но само ако смятате Дебиан да е Вашата единствена ОС! В противен случай - изберете "Manual".
2. Когато Ви пита дали да сканирате още дискове, ако имате такива го направете, но по принцип е достатъчно да изтеглите само СД диск 1 от сайта на Дебиан и да изберете "no" по време на тази стъпка.
3. Когато Ви пита за "network mirror", задължително изберете "yes"! Дебиан автоматично ще избере най-доброто за Вас и просто натискайте "continue".
4. По време на селекцията за софтуер:
4.1. Изберете само "Standard System Utilities", ако искате гола ОС + някои основни текстови програми. Ние ще се ръководим по този метод.
4.2. Ако искате и десктоп - просто изберете един от изброените. Но част от по-долу изброеното няма да е нужно.
4.3. Ако искате селекция подбран софтуер от Дебиан - оставете първата опция с тикче. С това получавате една почти напълно функционална система.
4.4. Останалите опции по принцип не Ви трябват, а дори и да не изберете нищо по време на тази стъпка - нищо лошо няма да стане. Обаче така получавате нещо твърде празно и после трябва да тръгнете на лов за програми. ;)
5. Следвайте стъпките и завършете инсталацията.

Първи старт - стъпките са валидни без значение от избора Ви за софтуер

Надявам се да не се плашите от черния екран с бели букви (ако сте следвали стъпка 4.1 или 4.4).

1. Добавяне на contrib и non-free към хранилищата:

Code: Select all

su - за root
nano /etc/apt/sources.list - отваряте с nano този файл

Може да сложите # пред конкретните редове за да забраните проверката за СД и проверката за сорс код версии на програмите. Зад main добавяте contrib и non-free. Ctrl и О за запазване и Ctrl и Х за затваряне.

apt-get update

2. Основни стъпки:

apt-get install sudo - инсталира судо
adduser Вашето_име sudo - добавяте Вашия потребител към судо групата
apt-get install firmware-linux - инсталирате драйвъри, които не са налични в main, поради политиката на Дебиан
systemctl reboot - рестартирате системата

От тук нататък започва сглобяването на абсолютно всичко (ако сте избрали стъпка 4.1 или 4.4). Това беше само основата, нужна за правилното функциониране на Дебиан.

Ако Ви харесва идеята ми, ще продължа с инсталацията на xorg, десктоп по ваш избор, офис пакет, плейъри и всичко за каквото се сетите. ;) Като бонус ще Ви предоставя и няколко полезни линкове. Но първо искам да чуя мнението Ви.
Proud of Linux Mint!

Koletz_N
Level 1
Level 1

Re: Направи си сам - Първи стъпки с Дебиан

Postby Koletz_N » Thu Oct 22, 2015 3:27 pm

Браво за статията и огромно благодаря.
До тук съм направил всичко което е описано в нея.
На този етап нещата са на виртуална машина някой ден ще преминат и на реална.
Моята цел е чрез инсталация на Дебиан с XFCE да превърна един стар лаптоп Ейсър с 4ГБ рам в машина за мултимедия и обработка на някои офис документи.
Освен това една от целите ми е чрез дебиан да мога да браузвам нормално телефона си някои мобилни устройства като плеъра ми за музика на Ковън.
Аз се интересувам от следното има ли в Дебиан пакет подобен на този в минт който следи за инсталирания хардуер и да предлага нужните драйвъри според целите на машината.
Освен това ми трябват и инструкции как да обновя ядрото до последното стабилно такова и не само това. Интересно ми е какви пакети трябва да се доинсталират на дебиан след завършека на първоначалната инсталация.

RacerBG
Level 4
Level 4

Postby RacerBG » Sun Oct 25, 2015 2:32 am

Koletz_N wrote:Браво за статията и огромно благодаря.
До тук съм направил всичко което е описано в нея.
На този етап нещата са на виртуална машина някой ден ще преминат и на реална.
Моята цел е чрез инсталация на Дебиан с XFCE да превърна един стар лаптоп Ейсър с 4ГБ рам в машина за мултимедия и обработка на някои офис документи.
Освен това една от целите ми е чрез дебиан да мога да браузвам нормално телефона си някои мобилни устройства като плеъра ми за музика на Ковън.
Аз се интересувам от следното има ли в Дебиан пакет подобен на този в минт който следи за инсталирания хардуер и да предлага нужните драйвъри според целите на машината.
Освен това ми трябват и инструкции как да обновя ядрото до последното стабилно такова и не само това. Интересно ми е какви пакети трябва да се доинсталират на дебиан след завършека на първоначалната инсталация.

Явно вече имам повод да продължа със статията си. ;) Ще се постарая да отговоря на всеки твой въпрос и като се има предвид, че аз самия обичам XFCE, може да публикувам и коментар за неговата настройка.

1. В Дебиан, както и във всяка друга дистрибуция (с леки изключения като Arch например) драйвърите се следят и инсталират автоматично (ти нямаш екзотичен хардуер, така че и стандартното ядро 3.16 ще ти свърши работа).
- ако искаш програма като тази в Минт (за следене на хардуер) -> https://packages.debian.org/jessie/x11/hardinfo
- командата е apt-get install hardinfo (със sudo отпред, ако си го инсталирал)
- що се отнася до драйвъри с затворен код или без безплатен лиценз - те се инсталират с firmware-linux и нищо повече не ти трябва като цяло

2. По принцип от Дебиан се получават пачове за сегашното ядро (kernel 3.16), препоръчвам ти да използваш това ядро, но ако искаш по-ново има начин разбира се (използват се backports, иначе казано вземат се пакети от сегашното тестово издание и се "добавят" към стабилното издание, но за това по-късно). ;)

3. Пакети за доинсталация - честно казано много зависи от това, какво искаш да правиш. Например ако инсталираш пълен десктоп - въпрос на личен избор е какво да добавиш, понеже всички основни компоненти са си там. Ако инсталираш само основата ще ти трябват програми от всякакъв тип, като например текстов редактор, програма за рисуване, видео плейър, музикален плейър и прочие... Стандартните системни пакети и текстови (CLI) програми са си добре и няма какво да се добавя там.

Надявам се да съм помогнал. :)
Proud of Linux Mint!

RacerBG
Level 4
Level 4

Postby RacerBG » Sun Oct 25, 2015 3:57 am

ЧАСТ 2

Тук ще започнем инсталацията на графичните глезотии или както му казваме ние - работната среда. :lol:

I. Инсталиране и настройка на работна среда без десктоп - само "Window Manager"

1. Това не е толкова лесен процес, колкото изглежда, затова му обърнете СПЕЦИАЛНО внимание! Прилага се, когато потребителя иска минимална работна среда или когато хардуера, с който разполага е скромен така да кажем. Мениджърите на прозорци не са един или два - те са над 30 и има 3 основни вида:
- Stacking (повечето модерни WM са такива и те предлагат богат набор от функции)
- Dynamic
- Tiling
Никога не съм използвал последните 2 разновидности, различават се с това, че третират прозорците по различен начин (подреждат ги или ги подравняват един с друг). Ние ще се спрем на stacking - такива са Openbox, Fluxbox и др.

2. След като си изберете фаворит (моят по принцип е Openbox, но препоръчвам и Fluxbox) е време за инсталация (задължително си изберете и графичен терминал, иначе ще си вкарате автогол след командата startx):

apt-get install xorg - инсталира xorg (ако искате минимален xorg сървър, напишете xserver-xorg)
apt-get install openbox - инсталира избрания WM
ap-get install sakura - това е моя любим терминал в такива случаи, други опции са xterm (включен в xorg), gnome-terminal, xfce4-terminal и др.
systemctl reboot - рестартирате системата
startx - задължително го изпълнете като обикновен потребител и се наслаждавайте на резултата, ако всичко е минало успешно

3. Както вече забелязахте, вие се намирате в спартанска обстановка и затова ще е добре да започнете да добавяте разни програми към новата си работна среда, защото Window Manager-ите НЕ предлагат свои програми. С други думи - вие и само вие си избирате какво точно да сложите като например текстов редактор, видео плейър, музикален плейър, офис пакет, браузър, торент клиент, редактор на изображения и др.

4. За автоматично начално стартиране погледнете III.

Полезни линкове:
https://packages.debian.org/stable/
https://wiki.debian.org/Xorg
https://wiki.debian.org/WindowManager
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_t ... _emulators

II. Инсталиране и настройка на стандартна работна среда

1. Тук вече и баба знае какво да прави, затова дишайте спокойно. :lol: Както и при Window Manager-ите, така и тук имате избор, но не е толкова голям и ние ще се ограничим само до основните работни среди (няма значение кой ще изберете и дали съм го изброил, защото всеки предлага основен комплект от програми):

KDE - най-красивият и най-тежкият десктоп от всички:

apt-get install kde-full - КДЕ с всички екстри от Дебиан, след тази команда ще имате всичко необходимо, имате ми думата
apt-get install kde-standard - препоръчвам ви този, защото не добавя селекцията на Дебиан
apt-get install kde-plasma-desktop - най-минималният
systemctl reboot

GNOME - аз го наричам десктоп в стил "искаме да прилича на мобилно устройство", по-лек е от КДЕ и НЕ работи с Radeon драйвъри в Jessie

apt-get install gnome - пълен пакет с всички екстри от Дебиан, "перлата" на Дебиан
apt-get install gnome-core - основни компоненти (бих избрал това по принцип)
systemctl reboot

XFCE - моят любимец, лек и елегантен, стига да имаш търпението да си поиграеш с него

apt-get install xfce4 - това е всичко по принцип
apt-get install xfce4-goodies - добавя програми, специално подбрани за XFCE, не се чудете а го инсталирайте
systemctl reboot

LXDE - най-лекият от тези 4 десктопа, леко грозноват, но може да се оправи

apt-get install lxde - пълен пакет с програми за LXDE, изберете този
apt-get install lxde-core - това е само основата
systemctl reboot

2. След рестарт, работната среда ще се стартира автоматично с изключение на XFCE и LXDE (LXDE на практика има DM, но в Jessie няма), за които важи следващата стъпка.

Полезни линкове:
https://wiki.debian.org/DesktopEnvironment
https://wiki.debian.org/KDE
https://wiki.debian.org/Gnome
https://wiki.debian.org/Xfce
https://wiki.debian.org/LXDE

III. Инсталиране на Display Manager

1. Това е наложително в случаите, когато инсталирате само Window Manager или десктоп без DM. KDE и GNOME си имат такава джаджа. За справка какво представлява Display Manager-a си спомнете за момента, когато си пишете паролата при влизане в системата. ;)

2. И тук имате богат избор, но ние ще се спрем на един обикновен и елегантен DM - Slim.

apt-get install slim - инсталира Slim
systemctl reboot

3. След рестарта ще ви приветства един празен екран с шарен фон и поле за име на потребител, честито!

Полезни линкове:
https://wiki.debian.org/DisplayManager

В следващата част ще ви покажа как да си инсталирате определен набор от програми, как да изтеглите приложения за уеб брузъра си и как да гледате без проблеми видео клипове, и да слушате музика в Дебиан. Мненията ви са важни!
Proud of Linux Mint!

Koletz_N
Level 1
Level 1

Postby Koletz_N » Tue Oct 27, 2015 6:14 am

До тук повечето неща се случват с лекота при инсталацията. Аз лично ползвам XFCE клиент на този етап. Инстаилрах директно от лайв медията.
Oсвен това инсталирах и полезни неща дадени в ето тази тема...
http://linuxgeekar.blogspot.bg/2015/05/ ... ebian.html и полека лега започвам да сглобявам работеща система.
Понеже имам инсталиран вече XFCE искам да попитам какви библиотеки ми трябват за да мога да компилирам файлове за инсталация от сорс. Благодаря предварително.
Редакция - спазих повечето дадени препоръки в темата, която развивате. VLC при отваряне на DVD директно се срива. Iceweasel и той се срива при отваряне на flash или html 5 съдържание.
Чакам да видя с нетърпение и вашето ръководство какъв софтуер да се инсталира за да мога да тествам и със него на машната. Благодаря предварително.

Koletz_N
Level 1
Level 1

Postby Koletz_N » Wed Jan 06, 2016 4:20 am

Привет на автора и за много години.
След дълги лутания измежду средите се спрях на LXQT като идея за десктоп среда.
Учтиво ще помоля при наличие на желание от ваша страна да предоставите информация как да се инсталира Debian Jessie със среда LXQT съчетана с KWIN.
В интернет намерих теми за целта но никак няма да е зле цялата ползена информация да се обобщи в една обща тема за да може да се предостави на лутащият се потребител в лесно смилаем вид.

Това са статиите които успях да намеря в интернет след сърфиране тук там:

!How to install and configure LXQt Desktop in Debian

!LXQt with kwin and KDE Breeze theme in Debian

Return to “Български (Bulgarian)”