Router DGT with USB Print Server - configuration

Forum rules
Before you post please read this
yanosiq
Level 1
Level 1
Posts: 2
Joined: Sun Sep 15, 2013 9:17 am

Router DGT with USB Print Server - configuration

Postby yanosiq » Sun Sep 15, 2013 9:32 am

Hello

I am trying to gain some help with DGT router configuration. After a few days of searching whole the internet I have no info what is really happening.

Description:
1) standard network 192.168.1.1/24 WITHOUT enabling wireless, cord only
2) router DGT with USB Printer Server - 192.168.1.1, printer share: hapek
3) router works properly - Windows XP path: http://192.168.1.1:631/printers/hapek, in Windows everything works perfectly
4) model of printer: HP LaserJet 1010

Now in LinuxMint (Cinnamon):
1) every patch installed
2) user added to groups lp; lpadmin
3) network connection works OK

I've tried everything, printing via LPD, IPP and every option and; generally I have two messages:
1) "Printer not connected" or similar when I am trying to experiment with ports in wrong way
2) "Unable to write print data: Broken pipe"

I've tried to use Gnome interface or set up directly via CUPS server (localhost:631) and no option works. I've tried to use two independent drivers for HP 1010 and it seems to be irrelevant which driver I am using.

Have you any idea what is wrong? How to set up printer in that configuration? Note, that due to DGT manual socket 9100 is disabled, users should use 631 only. (however I tried to use it without any success)

Regards

Yano

----

One more:
In DGT manual printer configuration takes two lines of text, I wrote to them and no one responded. In many pages there are manuals how to configure printer but nothing works, I've tried several times and now I gave up...

yanosiq
Level 1
Level 1
Posts: 2
Joined: Sun Sep 15, 2013 9:17 am

Re: Router DGT with USB Print Server - [NOT TO RESOLVE]

Postby yanosiq » Mon Sep 16, 2013 6:03 pm

I am writing in next post.


After a long long try with router DGT I discovered that it is with no dubt UNSTABLE and cannot print properly in Windows so it doesn't in Linux. Please leave this message as a warning or others. I tries 4 routers DGT and 2 printers. It is unstable even under Windows operating system.

DGT is selling in Poland for many, many users especially form TP S.A. so next part i'll write in Polish - google can index this page for other stucked people trying to resolve this problem.

Linux drukowanie z printserver router DGT, drukarka na USB.

Kohani! To jest gówno. Nie działa. Próbowałem z czterema routeremi i niestety KAŻDY działał jak chciał. W Windows da rade ustawić ścieżkę z portem 631, ale drukuje raz, potem dwa razy nie, trzeba usuwać drukarkę, instalować na nowo i bawić sie z tym badziewiem. Linux WCALE nie wspiera tego drukowania, więc funkcję używania drukarki przez USB jako sieciowej możecie sobie śmiało wsadzić w dupę.

Nie działa port 9100 (to akurat OK), a na 631 dzieją się cuda. Jeżeli ktoś wpadł na pomysł drukowania na dowolnej drukarce USB chcąc wykrzystać ten router jako printserver bardzo proszę zapier..lać do najbliższego sklepu po prawdziwy printserver, bo ten badziew DGT do niczego się nie przyda. Zostawiam tego maila jako ostrzeżenie dla innych, ja dwa tygodnie szukałem rozwiązania, które NIE ISTNIEJE.

Skończyło się na testach z wieloma urzadzeniami i żmudnym wyeliminowaniu możliwości popełnienia przeze mnie błędu, teraz wiem, że działam OK, ponieważ sprzęt czasami zadziała, ale jest to zależne od pogody, podatków, humoru i tego, co Tusk akurat w telewizji powiedział.

Mam nadzieję, że przyda się to komuś jako ostrzeżenie przed wpadnięciem w pułapkę i zmarnowaniem czasu tak jak ja zrobiłem przykładając się solidnie do rozwiązania tego problemu.

Yano


Return to “Printers & Scanners”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests