How to: Lewy Alt jako AltGr

Polish Forum
Post Reply
coltzer
Level 1
Level 1
Posts: 5
Joined: Sun Mar 14, 2010 12:47 pm

How to: Lewy Alt jako AltGr

Post by coltzer »

Edycja:
Użytkownik magnus7 zasugerował aby użyć w tym celu panelu ustawień systemu Mint (Ustawienia -> Klawiatura -> Układ -> Opcje). Należy ustawić jako klawisze wybierające "poziom trzeci" oba przyciski Alt. Jeśli natomiast zależy nam aby nadal mieć dostępne "zwykłe Alt ", można na przykład ustawić alt na przyciskach Windows (aka Super). Ta metoda jest dużo prostsza. Po raz kolejny jestem pozytywnie zaskoczony Linuxem Mint.

Jeśli wpisujesz polskie znaki za pomocą anglojęzycznej klawiatury, zapewne używasz w tym celu klawisza AltGr. Jest to jednak trochę uciążliwe, jeśli piszesz bezwzrokowo, gdyż musisz użyć jednej ręki aby wstukać litery 'ó' 'ł' oraz 'ń'. Szukając rozwiązania, natknąłem się na skrypt który zamienia prawy AltGr na zwykły Alt (pewnie dla entuzjastów Emacsa ;) Po małej modyfikacji, skrypt działa na odwrót. Należy jednak mieć na uwadze, że zostanie utracona jakakolwiek inna funkcjonalność klawiszy Alt.

Aby skrypt zadziałał, należy mieć już poprawnie skonfigurowaną klawiaturę do wpisywania polskich znaków za pomocą prawego Alt (AltGr). Układ klawiatury można zmienić w ustawieniach mint.

Code: Select all

#!/bin/bash
#Zamienia Lewy Alt na AltGr (Prawy Alt) dla aktualnego użytkownika

xmodmap -e "clear mod1"    #usuwa część funkcjonalności Alt, bez tego skrypt nie działaja poprawnie
xmodmap -e "keycode 64 = ISO_Level3_Shift NoSymbol ISO_Level3_Shift"   #zamienia Alt na AltGr
Powinno zadziałać od razu, skrypt nie wymaga podwyższonych uprawnień.

Zmiany zostaną utracone po wylogowaniu. Aby wprowadzić modyfikację na stałe, należy dodać skrypt do programów startowych. Zdaję sobie sprawę że istnieją bardziej eleganckie metody (init.d itp), ale ta jest najprostsza i łatwo cofnąć zmiany w razie potrzeby. Proszę nie zapomnieć dodać atrybutu uruchamialności do pliku ze skryptem. Jeśli zmienimy układ klawiatury w trakcie sesji, zmiany również zostaną utracone. Najlepiej trzymać się jednego układu.

Miłego dnia.

Post Reply

Return to “Polski (Polish)”